Sítě Twitter, Spotify a další byly několik hodin mimo provoz. Kvůli kybernetickému útoku

Kybernetické útoky zaměřené na poskytovatele internetové infrastruktury Dyn narušily provoz některých předních internetových stránek, jako twitter, Spotify a PayPal. Výpadky se nejprve objevily na východním pobřeží USA, později se ale rozšířily i do dalších částí země a do západní Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Twitter | Foto: CC BY-SA 2.0, clasesdeperiodismo

Zatím není jasné, kdo je za útoky zodpovědný. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované úředníky, podle kterých útoky vyšetřují americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). FBI vyšetřování potvrdila. Výpadky byly přerušované. Je tak obtížné zjistit všechny oběti. Technologické zpravodajské stránky Gizmodo jmenovaly zhruba pět desítek internetových stránek, které útok ovlivnil.

Jsou mezi nimi CNN, HBO Now, Mashable, New York Times, People.com, the Wall Street Journal a Yelp. Již předtím se uvádělo, že kromě sociální sítě twitter a služby pro streamování hudby Spotify byly narušeny také služby stránek Reddit, Airbnb či The Verge. Firma Dyn později uvedla, že útoky byly vedené z přístrojů napadených škodlivým softwarem z desítek milionů IP adres po celém světě. Dyn zatím totožnost útočníků nezná. Již předtím společnost přiznala dva útoky, jeden narušil provoz na zhruba dvě hodiny a druhý způsobil další výpadky.

Kybernetické hrozby v USA

Narušení provozu internetu přichází v době nebývalých obav z kybernetických hrozeb v USA, kdy hackeři již napadli i stránky politických organizací a volebních agentur. Firma Dyn nejprve uváděla, že výpadky byly zaznamenány pouze na východě USA. Interentový obchod Amazon později oznámil, že problém se dotkl také uživatelů v západní Evropě. Společnost PayPal pak uvedla, že výpadky zabránily některým zákazníků v "určitých regionech" provádět platby a omluvila se klientům za potíže. Upozornila však, že její síť nebyla napadena hackery.

Dyn je předním poskytovatelem služeb pro správu doménových jmen serverů (DNS). Útok na velkého poskytovatele DNS může způsobit masivní výpadky, protože tyto firmy jsou zodpovědné za předávání velkého objemu internetového provozu. Mezi zákazníky Dyn patří největší světové korporace a internetové firmy, jako Pfizer, Visa, Netflix, Twitter, SoundCloud a BT

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme