Čeští rodiče se podle průzkumu příliš nevyznají v počítačových hrách

Rodiče v České republice si mnohdy nevědí rady s tím, jaké počítačové hry jsou vhodné pro děti, případně od jakého věku. Ve srovnání s rodiči z jiných evropských zemí také mnohem častěji považují počítačové hry za zábavu, která dětem spíše škodí. Vyplývá z mezinárodního průzkumu, jehož výsledky dnes představila společnost Scio.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítačová učebna (ilustrační foto)

Počítačová učebna (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Velká spousta rodičů je pokládá za jakousi neřest, kterou třeba dětem dovolí, ale jaksi nevidí, že počítačové hry mohou mít také ohromné přínosy,“ upozorňuje ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

Zatímco ve většině českých médií jsou recenze počítačových her okrajovou záležitostí, v zahraničí se o hrách mnohem více mluví a větší prostor bývá věnován i jejich propagaci.

„Přitom, a to se třeba málo ví, obrat herního průmyslu je dneska větší než obrat filmového průmyslu. Jde do toho ohromné množství peněz, zasahuje to ohromné množství lidí – kromě dětí v řadě případů i dospělé. Ale u nás se tomu obecně věnuje malá pozornost,“ konstatuje Šteffl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, že se čeští rodiče jen málo vyznají v počítačových hrách, které jejich ratolesti hrají, mluvil ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl

V zahraničí si také podle něj lidé spíše uvědomují, že děti se při hraní mohou leccos naučit. Od cizích jazyků přes týmovou spolupráci až po strategické myšlení.

„Samozřejmě že jsou i bezduché střílečky a ty má řada lidí na mysli, když se řekne počítačová hra. Ale počítačové hry jsou dneska úžasně sofistikované, promyšlené, dokonce vznikají počítačové hry, které jsou přímo zaměřené na výuku něčeho, třeba na rozvoj emoční inteligence,“ upozorňuje Šteffl.

Aby usnadnila českým rodičům orientaci v ohromném množství her, zřídila společnost Scio portál JakouHru.cz. Vypsána tam jsou nejen rizika konkrétních titulů, ale i jejich výhody.

„Rodič, který má třeba desetileté dítě a chce u něj rozvíjet strategické myšlení, tak to tam stačí zakliknout a vyběhnou na něj hry, které k tomu může použít. A věcí, které hry mohou rozvíjet, je celá spousta,“ přibližuje Šteffl.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme