Mikuláš už je na cestě. Ve své lodi tradičně připlul do nizozemského Haagu

Do okamžiku, kdy do bytů a domů přijde svatý Mikuláš a rozdá hodným dětem dárky, ještě pár dní přeci jen zbývá. Dobrou zprávou ale je to, že Mikuláš už je na cestě: jako každý rok, i letos připlul na své lodi do přístavu v nizozemském Haagu. Očekávaly ho tam tisíce dětí i jejich rodičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikulášova loď přijíždí do přístavu, přivítat ho přišly tisíce dětí se svými rodiči | Foto: Ondřej Houska

Mikulášova loď se už blíží do přístavu a děti ji vítají zpěvem jedné z tradičních písní. Mikuláš totiž připlouvá ze Španělska, aby pak mohl 5. prosince dětem rozdat dárky. Tuhle tradici znají v Nizozemsku už od 16. století.

„Děti pověsí svou botu nad krb nebo nad vstupní dveře,“ říká Catharina, která přišla Mikuláše přivítat se svými dvěma malými dcerkami. Děti dostanou do bot od Mikuláše dárky, ještě před tím mu ale musejí zazpívat písničku nebo odrecitovat básničku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příjezd Mikuláše do přístavu v Haagu sledoval i zahraniční zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Nizozemská tradice se tedy hodně podobá té české. Je tu ale jeden podstatný rozdíl: s Mikulášem nechodí čert a anděl, ale pestrobarevně oblečené postavy, které kolem něj neustále poskakují, smějí se a dělají různé vylomeniny.

I když se jim říká Černý Petr, mohou být mužského i ženského pohlaví. „Černý Petr je Mikulášův přítel a pomocník. Je to takový akrobat. Leze komínem do bytů, aby dětem od Mikuláše předal dárky,“ říká Marlene, která se letos do kostýmu Černého Petra převlékla už poněkolikáté.

A proč zrovna Černý Petr? Protože tato pohádková postava má vždy černý obličej. Podle tradice se totiž Petr umazal od sazí v komínech. Proto si musí všichni, kdo se za něj převlékají, namalovat své tváře na černo.

Mikuláš vystoupil z kajuty a ukázal se dětem | Foto: Ondřej Houska

V multikulturním Nizozemsku děti něco takového stěží vnímají, ale objevila se skupina lidí, kteří by chtěli tradici Černého Petra zrušit. Podle nich je totiž rasistická. Jde převážně o iniciativu několika potomků přistěhovalců, ale podpořila ji i nejpopulárnější nizozemská zpěvačka Anouk.

Lidé v haagském přístavu si ale většinou klepou na čelo. „Ti lidé tu tradici ani neznají, a tak nevědí, o čem vlastně je,“ říká Catharina. A tak to vypadá, že v Nizozemsku bude Mikuláše dál doprovázet Černý Petr, ať se to několika jedincům líbí, nebo ne.

Děti se fotí s Černými Petry, pomocníky Mikuláše | Foto: Ondřej Houska

Ondřej Houska, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme