Nabídka biopotravin je široká. Lidé je mohou rozeznat podle loga

Na českém trhu je stále více biopotravin. Šedesát procent z nich dokonce pochází z domácí produkce. Lidé mohou potraviny s označením bio koupit na farmářských trzích, v obchodech se zdravou výživou, ale i v supermarketech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

farmářské trhy | Foto: Eva Odstrčilová

„Výhoda biopotravin může být pro zákazníky v tom, že se nepoužívají průmyslové chemikálie a pesticidy, naopak se rostliny hnojí hnojem nebo kompostem,“ říká Lenka Sehnalová z České technologické platformy pro ekologické zemědělství.

Dodává, že zvířata chovaná na maso mají volný výběh, je jich menší počet na plochu a jsou krmena produkty ekologického zemědělství.

Biopotraviny prodávané v České republice podléhají evropské legislativě a musí na sobě mít logo v podobě listu složeného z hvězd, který je umístěn na zeleném poli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Sehnalová z České technologické platformy pro ekologické zemědělství vysvětlila, jak se vyznat v široké nabídce biopotravin

Pokud byl produkt zkontrolován také českou certifikační organizací, nese na sobě takzvanou biozebru s nápisem Produkt ekologického zemědělství a kód kontrolní organizace. Dominantní barvou je opět zelená.

„Pokud má potravina označení, je asi jedno, kde to koupíte. Ale jistou výhodou farmářských trhů například může být, že toho farmáře poznáte, že si s ním můžete popovídat a nebo třeba potraviny můžete kupovat rovnou ze dvora toho farmáře,“ uvažuje Sehnalová.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme