Nechat se potetovat v Česku je pro turisty levné

Jedním ze suvenýrů, který si odváží zahraniční turisté z České republiky, bývá i tetování. Místní salony vyhledávají i proto, že tu za tetování zaplatí o něco méně než za hranicemi. I Češi se nechávají častěji tetovat. Není to těžké, podstatně obtížnější je se obrázku či ornamentu na kůži zbavit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tetování Salón

Tetování Salón | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

Ceny za menší tetování se v České republice pohybují okolo 1 500 korun, ve Velké Británii by za ně připlatili navíc ještě asi pět set korun. Ozdobit si tělo ale podle tatérky Terezy Peteříkové z pražského studia Tribo přichází nejen cizinci, ale také čím dál více Čechů.

„Od šestnáctiletých studentů po šedesátileté lidi,“ říká Peteříková.

Exotické květiny, vážky, japonská kaligrafie nebo i obrazy abstraktních malířů - ve světě milovníků tetování se fantazii meze nekladou. Obrázky či ornamenty vytetované do kůže jsou tak trochu důkazem, jak se mění doba i názory. Dříve se jím pyšnili spíš ti, kdo měli problém se zákonem - dnes zdobí právníky i lékaře. Nemluvě o hercích a zpěvácích.

Tetování je tak trochu návykové. Lidé kteří s ním začnou se do příslušného studia většinou vrací. Jednodušší obrázek vám vyrobí třeba i za necelou půlhodinu, složitější si vyžádá dvě i více sezení.

Tetování patří k lidem už tisíce let. Pomocí něj se krášlili, zastrašovali jím nepřátele nebo je používali k vyjádření své víry. Technika vytváření obrázků na kůži se měnila v průběhu staletí - původně se vpichovaly do kůže kostěnou jehlou a sazemi. Nebo se do kůže vyřezaly, do rány se pak vtíralo dřevěné uhlí, barevná hlína nebo rostliny. Dnešním tatéři používají většinou elektrické strojky.

„Čím víc jehel vedle sebe, tím větší plocha se s tím dá vybarvit,“ vysvětluje Peteříková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Evy Rajlichové

Tetování na různých částech těla je stále populárnější ve světě i u nás. Do tetovacích studií míří hodně lidí i v letním období, v době hojení si ale musí dávat přeci jen pozor a nevystavovat novou ozdobu svého těla na přímé slunce.

Tetování lze i odstranit

„V dřívějších dobách se používali výbrusy nebo vyleptání nějakou chemickou látkou,“ vysvětluje způsoby odstranění tetování dermatoložka Hana Smutková z kliniky Asklepion. Prý se i vyřezávalo. „Všechno tohle směřuje k velkému jizvení v té dané oblasti. Většina pacientů proto dnes volí formu odstranění laserem,“ dodává.

Odstranění tetování laserem je finančně náročné. Za vytetování menšího ormamentu se platí okolo 1500 korun, odstranění laserem ale stojí i desetinásobek. Podle dermatoložky Hany Smutkové z kliniky Asklepion je navíc třeba počítat i s tím, že zákrok není úplně příjemný:

„U větších tetování používáme znecitlivění pomocí anestetického krému. I tak to úplně znecitlivět nejde. Bolestivost se omezí o nějakých 60 až 70 procent, ale úplně bezbolestné to většinou nebývá.“

Eva Rajlichová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme