Pomluva může být trestný čin. Víte, kdy se ho dopouštíte?

Někteří odborníci kritizují uzákonění pomluvy jako trestného činu. Zaznívají názory, že jde o komunistický přežitek. Obvinění kvůli pomluvě stálo místo třeba policejního prezidenta Petra Lessyho.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomluva. Ilustrační foto

Pomluva. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Intriky jsou součástí běžného života odnepaměti. Někteří lidé pouze mávnou rukou nad tím, když o nich druhý říká nepravdy. Proti takovému jednání se ale dá velmi ostře bránit. Umožňuje to zákon.

Už Listina základních lidských práv a svobod řeší pomluvu v článku 10. Tam se píše, že každý má právo na zachování důstojnosti, osobní cti, dobré pověsti a na ochranu jména.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Nikola Bojčev zjišťoval, za jakých podmínek se člověk dopustí trestného činu pomluvy

Pomluvu řeší i přestupkový a trestní zákon.

Lidé, kteří šíří pomluvu, se dopouštějí přestupku proti občanskému soužití. Jde o ublížení na cti tím, že nějakého člověka urazí nebo vydají v posměch, což je lehčí varianta provinění.

Pomluva ale může být i trestný čin. Podle § 206 trestního zákona trestný čin pomluvy spáchá ten, kdo o jiném říká nepravdu a tím může ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, hlavně ho poškodit v zaměstnání, narušit rodinné vztahy nebo způsobit jinou vážnou újmu.

Zákon ovšem nestanovuje výslovně, že je třeba jednat úmyslně. Stačí, aby se člověk dopustil pomluvy z nedbalosti, a už jde minimálně o přestupek s pokutou 1000 korun.

Advokátka Raupachová: Lessy měl být pouze postaven mimo službu

Číst článek

Pomluva je trestným činem, když splní řadu podmínek. Musí jít o nepravdu, která je schopná poškozenému ublížit a ohrozit jeho vážnost. To se ale ani stát nemusí.

Další podmínkou je, že autor pomluvy musí říct nepravdu minimálně jedné další osobě.

V zahraničí jdou před soud kvůli pomluvám často i známé osobnosti. Například spisovatel Robert Randolph žaloval amerického herce Johna Travoltu. Podobných případů jsou stovky.

Nikola Bojčev, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme