Popularita spolujízdy jako alternativního druhu přepravy v Česku roste

Alternativou vlakových či autobusových spojů může být spolujízda. Na vytížených trasách - třeba z Prahy do Brna - vyjíždí v některých chvílích i každou čtvrthodinu. Moderní druh cestování je nejen výhodný, ale také pohodlný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stopování (ilustrační foto)

Stopování (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons 2,5 Generic, Sjors Provoost

K domlouvání mezi řidičem a spolujezdcem vzniklo za posledních pár let řada webových portálů. Ti, kteří spolujízdu využívají, si ji nemohou vynachválit.

Anna a Tomáš objevili kouzlo spolujízdy před pár měsíci. Tomáš jezdí jako řidič pravidelně na Moravu a Anna toho jako spolujezdkyně využívá. Pro oba to má své výhody, a to nejen finanční.

„Je to levnější pro mě jako pro řidiče, protože jezdím hodně často. Pomáhá mi to ušetřit náklady a také mi cesta rychleji uteče, když si mám s kým popovídat,“ popisuje výhody řidič Tomáš a Anička pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka ČRo Tereza Bartůňková se zajímala, jak funguje spolujízda v praxi

„Je to levnější, je to příjemnější.“

Cesty s cizím člověkem se nikdy neobávali, ačkoli Anna připouští, že prvotní obavy zde byly. Tomáš vyzdvihuje, že webový portál, který spolujízdu zprostředkovává, není anonymní.

„Dopředu vím, koho vezu. Je tam i hodnocení,“ říká Tomáš a nebojí se ani toho, že by v autě bylo trapné ticho. Když jsou témata hovoru vyčerpána, je možné pustit rádio.

Nejoblíbenější trasy jsou z Prahy do Brna a Zlína a také z Prahy do Plzně.

„Nejvíce nabízených jízd je v páteční odpoledne směrem na Moravu, kdy se spolujízdy dostaly až tak, že na trase Praha – Brno se mohou spolujízdy objevovat co čtvrt hodiny. To samé se děje i v neděli v podvečerních hodinách,“ říká Martina Čmelová z jednoho z největších portálů, který spolujízdy zprostředkovává.

Nejvíce nabídku řidičů využívají podle Martiny Čmelové vysokoškoláci. Řidiči bývají naopak dospělí, kteří dojíždějí za prací.

Příznivců tohoto druhu cestování stále obrovským tempem přibývá.

„Průměrně 70 až 100 lidí se denně registruje jako nových uživatelů,“ potvrzuje Martina Čmelová.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme