V Brně otevřeli nové centrum pro léčbu komplikací provázejících cukrovku

V Brně zahájilo provoz první specializované centrum pro léčbu bolesti a ran spojených s diabetem. Metoda elektrofyziologické stimulace zaznamenává úspěch u takových pacientů, kterým běžné postupy nepomáhají. Podle výzkumů se díky ní zlepšuje stav až u 80 procent nemocných s cukrovkou. Léčbu ale neproplácí zdravotní pojišťovny, metoda totiž patří mezi nejnovější.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient František Hauerland s novým přístrojem na léčbu diabetu v brněnském MDM centru

Pacient František Hauerland s novým přístrojem na léčbu diabetu v brněnském MDM centru | Zdroj: ČTK

Stejných center existuje v České republice osm, deváté začalo nově fungovat právě v moravské metropoli.

„To je generátor impulzů na určitých frekvencích a to se mění v rytmu nastaveného programu,“ vysvětluje v brněnském MDM centru pacient František. Na hlavě má elektrody podobné sluchátkům.

Pan Hauerland se léčí s diabetickou neuropatií. Příznaky jeho nemoci byly typické. „Jako kdybych měl na nohách ještě druhou podrážku přibitou, brnění a několikrát do rána křeče. Po terapii perfektní stav, stoprocentní,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Gabriela Grmolcová se vypravila do ordinace, kde provádějí novou léčbu cukrovky

Proces absolvoval během deseti dnů celkem 13krát. Při léčbě člověk nejprve cítí brnění a pálení, po určité době to ale přejde. Největší prospěch z nového přístroje mají pacienti s chronickými komplikacemi diabetu.

„Už mají těžké bolesti, neuropatické, klidové. Mají špatné prokrvení a s tím související komplikace, riziko diabetické nohy nebo už otevřené rány. Mají bolesti toho typu, že jim to tak znehodnocuje život, že se nevyspí, a když se nevyspí, tak celý ten další den nestojí za nic. Čili pokud se jim od tohoto pomůže, tak je to strašná pomoc,“ přibližuje diabetolog Emil Záhumenský z centra ve Zlíně.

Jedná se o elektroimpulzní metodu, která ovlivňuje centrální mozkový systém. „Ale ne na úrovni kůry, to je v té oblasti, kde máme vědomí a paměť a všechno možné, ale na úrovni podkorové, to znamená tam, kde jsou regulovány krevní tlak, průtok, mikrocirkulace, vegetativní systém. To je to, co nemůžeme ovlivnit vůlí,“ dodává Záhumenský.

Metoda pomáhá podle lékařů i u těžkých případů, kde se například běžně přistupuje k amputacím končetin.

„My tím nemůžeme zlepšit cukrovku, ale ta cukrovka nám dělá velké poškození, a toto my jsme schopni jakýmsi způsobem zlepšit. My to nejlépe vidíme ne na bolesti, ale na ranách, které se nám velmi dobře hojí. A v cizině to bylo na těžkých popáleninách, na zlomeninách, prostě na těžkých případech, kde jsme to my ještě nezkoušeli,“ říká Záhumenský.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme