Vitamin A jako spojenec viru HIV

Užívání vitaminových doplňků může mít i svou temnou stránku. Podle nové studie vitamin A a beta-karoten zvyšují množství viru HIV v mateřském mléce, a tím zvyšují riziko nákazy dítěte při kojení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhadované počty lidí na světě s HIV/AIDS

Přenos viru HIV z matky na dítě je velkým problémem v rozvojových zemích, zejména v subsaharské Africe. Podle lékařských statistik se jen v roce 2008 objevilo 430 000 nových případů infekce a 95 % z nich je výsledkem přenosu viru mezi matkou a jejím dítětem. Po porodu může k přenesení nákazy dojít mateřským mlékem, které obsahuje virové částice. Dvě vědecké studie teď ukazují, že množství virových částic v mléce zvyšuje vitamin A a také jeho provitamin beta-karoten.

Zvýšené dávky vitaminu A a beta-karotenu mohou vyvolat prosakování krevní plazmy do mléčných žláz. Tímto mechanismem může vzniknout zánětlivé onemocnění mastitida, ale v případě HIV pozitivních matek s sebou prosakující plazma unáší i částice viru. Kojenému dítěti pak hrozí vyšší riziko nákazy. Malé dávky beta-karotenu, které člověk získává z potravy, jsou podle vědců pro HIV pozitivní matky a jejich kojence bezpečné. Problematické by však mohlo být denní užívání potravinových doplňků.

Zdroj: University of Michigan, American Journal of Clinical Nutrition, Journal of Nutrition

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme