Areva nevzdává boj o dostavbu Temelína, podala rozklad proti rozhodnutí ÚOHS

Francouzská společnost Areva usiluje o návrat do výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Nechce se vzdát možné zakázky za 200 až 300 miliard korun. Podala rozklad proti prvostupňovému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který v únoru potvrdil její vyloučení z tendru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: ČEZ

Stížností Arevy proti vyloučení se bude zabývat přímo předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Na současném stavu to ale nic nemění. Už v únoru ÚOHS potvrdil, že ČEZ může pokračovat ve výběrovém řízení a zkoumat nabídky zbylých zájemců.

Těmi jsou česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. ČEZ ale nesmí s vítězem tendru uzavřít smlouvu, dokud nepadne konečné rozhodnutí antimonopolního úřadu.

Areva je odhodlaná nadále chránit své zájmy, podala stížnost a oznámila, že je připravena obrátit se i na soudy, pokud se do soutěže nebude moci vrátit. To by mohlo znamenat zdržení, protože ČEZ předpokládá, že by mohl vítěze vybrat už v září. Teoreticky je ale možné, že by musel počkat s uzavřením smlouvy.

I kdyby se se Areva do soutěže vrátila, nebude podle ČEZu znevýhodněna tím, že její nabídku v energetické společnosti už od loňského října, kdy byla ze soutěže vyřazena, nezkoumali.

Konkrétní důvody, proč byla Areva z tendru vyřazena, nikdy nikdo přesně neřekl. ČEZ zdůrazňoval, že jsou velmi vážné a že jsou obchodní i zákonné. Že nabídka francouzské firmy nesplnila zadávací kritéria a nerespektovala českou legislativu. Existují také spekulace, že důvody jsou technické a týkají se bezpečnostních předpisů.

Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025, vítěze tendru chce ČEZ vybrat v příštím roce.

Jitka Hanžlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme