Bělorusko devalvovalo rubl, lidé vykupují veškeré zboží
Bělorusové vykupují zboží v obchodech i pohonné hmoty na čerpacích stanicích. Reagují tak na postupný pád běloruského rublu. Ráno centrální banka sdělila, že oficiální kurs devalvuje o 36 procent, ten teď činí 4930 rublů za dolar. V současné době už nelze v Bělorusku volně kupovat cizí měny.
Podle zatím neověřených informací hrozí, že Státní banka přestane dodávat peníze do bankomatů. Docházejí také některé potraviny. V některých oblastech země není k dostání například sůl nebo těstoviny.
O situaci v Bělorusku mluvili na Rádiu Česko ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států František Masopust a Karel Svoboda z Asociace pro mezinárodní otázky
Podle ředitele Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států Františka Masopusta způsobila současné potíže snaha o udržení trvalého vzestupu ekonomiky společně se stále se zvyšujícími platy a důchody a narůstajícím zahraničním dluhem.
„Zatímco v roce 2008 činil dluh asi 25 procent HDP, v roce 2010 už to bylo 52 procent,“ upozornil Masopust.
Diktátor Alexandr Lukašenko v zemi udržuje sovětský model hospodaření. Jde o uzavřenou, centrálně řízenou ekonomiku. Kritickou situaci teď chce vyřešit s pomocí Moskvy, která nabízí Bělorusku půjčku. Na oplátku chce ale získat kontrolu nad veškerými běloruskými plynovody.
Odborník na post-sovětský prostor Karel Svoboda z Asociace pro mezinárodní otázky nevylučuje, že se Bělorusové nakonec vzbouří, přestože je tvrdé represe po prezidentských volbách zastrašily.
„Lukašenko odvíjí svoji legitimitu od toho, že se lidem dařilo relativně dobře a teď se mu to všechno hroutí. Bělorusko neprošlo žádnou transformací a teď je to ohroženo,“ řekl Svoboda.