Cena zlata se vyšplhala na rekordní hodnoty. Dostala se těsně pod 2450 dolarů za troyskou unci

Cena zlata je na rekordu, v pondělí brzy ráno se dostala těsně pod 2450 dolarů (55 605 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Trh očekává, že americká centrální banka je připravena brzy snížit základní úrokové sazby, neboť inflace ve Spojených státech dál polevuje, uvedla agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato, ČNB

Cena zlata je na rekordu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Krátce po 9.00 SELČ se zlato k okamžitému dodání prodávalo kolem 2441 USD/oz, a proti předchozímu obchodnímu dni tak jeho cena vykazovala nárůst o 1,1 procenta. Brzy ráno se dostala až na 2449,89 dolaru.

Ekonomka Švihlíková: Zlato je bezpečný přístav. Růstu jeho ceny nahrává inflace i geopolitická nejistota

Číst článek

Prudce se zvyšuje i cena stříbra, která přidávala 0,9 procenta na 31,79 USD/oz, ráno se dostala až nad 31,50 USD. Stříbro je teď nejdražší od konce roku 2012.

Statistika z minulého týdne ukázala, že inflace v USA dál polevuje, za duben klesla o desetinu bodu na 3,4 procenta. Obchodníci teď vidí 65procentní pravděpodobnost, že americká centrální banka přistoupí ke snížení sazeb do září, zatímco donedávna měsíc září zmiňovali spíše jako první příležitost ke snížení sazeb.

Základní úrok je nyní v USA v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je maximum za 23 let. Americká centrální banka ve středu zveřejní zápis ze svého minulého zasedání a obchodníci se z něj budou snažit získat lepší představu o tom, kdy mohou v USA snížení sazeb očekávat.

Cena nejbližšího termínového kontraktu na zlato vykazovala růst o 1,3 procenta na 2451 USD/oz. Dolar se pohyboval bez větších změn kolem 104,43 bodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme