Česká ekonomika vzrostla o 2,2 procenta, odhad předpokládal vyšší růst
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta. To je o 0,2 procentního bodu méně než předpokládal předběžný odhad. Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,1 procenta. Hlavním zdrojem růstu poptávky zůstává podle statistiků zahraniční obchod.
Jak na Rádiu Česko zdůraznil analytik J&T banky Petr Sklenář, průmyslová výroba nejen zpomalila, ale nejvíce negativní je údaj, že se téměř zastavil růst nových zakázek.
„To je jeden z argumentů, který podporuje názor, že česká ekonomika i český průmysl budou ve druhé polovině roku minimálně zpomalovat. O tom, jak zpomalení bude výrazné, rozhodnou další čísla,“ uvedl.
O nejnovějších ekonomických údajích jsme na Rádiu Česko mluvili s analytikem J&T banky Petrem Sklenářem.
Dodal, že spotřeba domácností a sektor vlády bude ve druhé polovině roku z hlediska ekonomického růstu velmi pravděpodobně buď negativní, nebo neutrální.
„Spíš je šance, že zůstane negativní. A ten růst aktuálně pořád táhnou jen dvě složky – investice firem a zahraniční obchod. Pokud se naplní scénář zpomalení průmyslu v důsledku zpomalení západní Evropy, oslabí se i tyto dva faktory. Struktura růstu bude stejná, jen bude nižší, protože bude nižší růst investic a nižší příspěvek zahraničního obchodu,“ přiblížil.
Nezaměstnanost v srpnu stagnovala na 8,2 procenta
Doplnil, že propad spotřeby domácností může jen aktuálně mírně tlumit stagnující nezaměstnanost, která v srpnu dosáhla úrovně 8,2 procenta a také mzdy, které podle statistik zveřejněných v pondělí mírně rostou. Protože, jak připomněl, jedna z věcí, která přijde v příštím roce jako další negativní pro spotřebitelskou poptávku, bude zvýšení DPH.
„Což domácnostem opět odsaje část prostředků a v konečném důsledku zpomalí růst spotřebitelské poptávky, reálně sníží jejich výdaje. Takže tyto dva faktory budou jen tlumit řadu jiných negativních faktorů, které spotřebitelskou poptávku aktuálně tlumí, a budou tlumit i v následujících měsících,“ uvedl.
Co se týče dalšího vývoje na trhu práce, hlavním sektorem, který nabírá zaměstnance je podle analytika průmysl, který by měl podle statistik pokračovat v růstu, byť nižším tempem.
„A neočekávám výraznější změnu tohoto trendu. Pokud ovšem dojde k výraznějšímu ochlazení v západní Evropě a přenese se to přes export i do ČR, tak se oslabí i tento efekt a průmyslové podniky přestanou nabírat. Takže nezaměstnanost bude spíš stagnovat a v případě většího ekonomického poklesu i růst,“ uvedl analytik.