Česká spořitelna neuspěla s návrhem na zrušení tendru k Sazce

Boj o Sazku je ve finále. V 18 hodin vyprší lhůta, do kdy mohou zájemci o koupi loterijního podniku podat své nabídky a složit v bance J&T kupní cenu. Poslední hodiny předtím, než bude rozhodnuto o novém majiteli Sazky, přinesly řadu dramatických obratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sazka | Foto: Marián Vojtek

O rozruch se dnes postarala Česká spořitelna jako jeden z členů věřitelského výboru. Soudu totiž poslala návrh na zrušení tendru. Radiožurnál dnes jako první informoval o tom, že spořitelna je dalším z věřitelů, kterým se výběrové řízení a prodej podniku jednou smlouvou nelíbí. Banka proti němu už dřív protestovala v rámci věřitelského výboru, nebylo jí to ale nic platné. Ostatní členové spořitelnu přehlasovali. Proto si stěžovala soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj situace kolem prodeje Sazky shrnul v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Drtina

Poukazuje na to, že věřitelský výbor přestal od jisté doby zveřejňovat zápisy ze své činnosti a že by soud měl neprodleně tendr zastavit. Banka se bojí, že Sazka bude prodána za zbytečně nízkou cenu a že věřitelé přijdou zkrátka.

Alternativně, pokud by s návrhem na zrušení tendru neuspěla, navrhuje Spořitelna alespoň to, aby otevírání obálek s nabídkami kontroloval notář, všichni členové věřitelského výboru a jednotliví uchazeči o koupi a také aby soutěž mohla být zrušena v případě, že nejvyšší nabízená cena nedosáhne 3 a půl miliardy korun. To je hodnota, na kterou Sazku ocenil znalecký posudek.

A konečně třetí navrhované opatření, aby byla veřejná soutěž rozšířena ještě o druhé kolo. V něm by jednotliví uchazeči mohli proti sobě licitovat, a tím vyšroubovat konečnou cenu nad své původní nabídky. Věřitelský výbor na své odpolední mimořádné schůzi všechny tyto návrhy spořitelny zamítl, a to podle očekávání.

Nabídku chce správci předat i Penta

Podobné požadavky jako má Česká spořitelna, měla i společnost Penta. Ta hlasitě volala po transparentním prodeji podniku ve veřejné dražbě, obálkovou metodu napadla neúspěšně u soudu a odmítá na podmínky insolvenčního správce Josefa Cupky přistoupit. Přesto svou představu o kupní ceně Sazky má, tuto částku složila u Komerční banky a správci chce dnes v 18 hodin předat svou nabídku.

Velmi pravděpodobně ale bude doktorem Cupkou odmítnuta, protože Penta nedodrží pravidla tendru, když kupní cenu nesloží u J&T banky, jak jí regule předepisují. Bude zajímavé porovnat nabídku Penty s ostatními.

Žaloby podané Hušákem správce stáhl

Těmi známými zájemci jsou KKCG a PPF, které podávají společnou nabídku, pak Synot a spekuluje se i o zájmu uhlobarona Pavla Tykače a jeho společnosti Charcoal. Není vyloučeno, že se věřitelský výbor nakonec rozhodne zveřejnit konečné nabídky už dnes, aby tak předešel spekulacím o čistotě tendru. Původní plány přitom počítají s rozlepováním obálek až v pondělí.

Boj o Sazku je zdlouhavá právní bitva se spoustou dílčích sporů. Tři z nich ale skončily dřív, než v nich soudy rozhodly. Jedná se o žaloby, které na sklonku roku za Sazku podal tehdejší ředitel loterijní společnosti Aleš Hušák. Žaloval dvojici bank a skupinu Penta o miliardy korun.

Jak Radiožurnál zjistil z databáze ministerstva spravedlnosti o průběhu řízení, správce Cupka vzal minulý týden poslední z žalob zpět, a všechna tři řízení tak soud zastavil. Hušák tehdy žaloval banky kvůli krachu dohody o klubovém financování. Chtěl odškodnění za to, že peněžní ústavy vypověděly úvěrové rámce, Sazka tak na sklonku roku trpěla nedostatkem hotovosti a následně skončila až v insolvenčním řízení a později v konkursu.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme