Ekonomické informace 14. 3. 2003

Československá obchodní banka nemá důvod k omezení běžného provozu svých poboček. Na fámy o údajných finančních problémech ČSOB, které se v posledních dnech šíří v západních a severních Čechách tak reagoval člen představenstva banky Jan Lamser.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSOB | Foto: Jan Rosenauer

Šiřitelé poplašných esemeskových zpráv hrají podle něj s peněžním ústavem zvláštní hru, kterou Lamser označil za elektronický terorismus.

V některých místech lidé podlehli panice a začali uložené peníze vybírat. Podle informací banky ale na celkový objem vkladů nemájí fámy žádný vliv. Poplašné esemesky také ohrožují e-Banku. Centrální banka prostřednictvím své mluvčí Alice Frišaufové prohlásila, že fámy o ohrožení vkladů nejsou opodstatněné. Zprávy podle ní pravděpodobně souvisejí s potížemi Union banky a Plzeňské banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Frišaufová: ČNB

Slovní přestřelka mezi Union bankou a ministerstvem financí nabírá na intenzitě. Předseda dozorčí rady Paolo Catalfamo dokonce prohlásil, že ministr Bohuslav Sobotka bance záměrně škodí a překračuje svými výroky meze svých kompetencí. Catalfámo totiž stále věří, že jimi předložený plán záchrany banky je dobrý.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Catalfano: Union banka

Ovšem ministerstvo financí je opačného názoru. Podle mluvčího Jaroslava Dědiče ministerstvo pořád trvá na doporučení centrální bance, aby pokračovala ve správním řízení o odebrání licence.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dědič: Správní řízení

Majitelé platebních karet by měli podle centrální banky za jejich ztrátu ručit jen do výše čtyř a půl tisíce korun. Některé banky už doporučení vzaly v potaz, jiné s ním nesouhlasí. Nejčastěji argumentují tím, že pokud klienti ponesou za ztrátu karty menší odpovědnost, přestanou ji dostatečně hlídat. Podle ředitele Sdružení pro bankovní karty Milana Zátky se takové podmínky dají navíc snadno zneužít.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zátka: Karty

Evropská investiční banka poskytne České republice první čtyři miliardy na odstranění povodňových škod. Je to první čerpání z úvěru v celkové výši 12ti miliard korun. Peníze by podle ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky Ladislava Macky měly přijít do zítřka, tedy do 15. března .

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Macek: Úvěr

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme