Ekonomické informace 14. 7. 2003

Prázdniny utíkají a žně jsou v plném proudu. Zemědělci ale nemají zřejmě mnoho důvodů k radosti. Podle Zemědělského svazu má být totiž letos nejnižší úroda za posledních 40 let. Český statistický úřad odhaduje letošní produkci základních obilovin na 5 milionů a 600 tisíc tun, ovšem Zemědělský svaz je o 200 tisíc tun skeptičtější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

Oba odhady jsou o více než milion tun nižší než loňská sklizeň, která už také byla vyjímečně špatná. Přesto nehrozí zdražování mouky, protože ministerstvo zemědělství ujišťuje, že je k dispozici ještě zásoba obilí z loňského roku, takže poptávka bude i letos bez problémů pokryta.

České radiokomunikace dnes prodají svůj více než 40procentní podíl v Contactelu Dánské firmě TDC. A to za jednu korunu. Vychází přitom z ocenění soudního znalce, podle kterého je kupní cena podílu v Contactelu nulová. Contactel založily v roce 99 České radiokomunikace společně s TDC. Každý podnik vlastnil polovinu akcií. To se změnilo letos, když se radiokomunikace rozhodly, že se nezúčastní navyšování kapitálu, takže dánský partner získal 59,6 % akcií. Podle analytika Wood and Company Tomáše Vyskočila se Contactel potýkal od svého založení s nedostatkem kapitálu. Vyskočila proto prodejní cena jedna koruna nijak nepřekvapuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Vyskočil o ceně Contactelu

Cena akcií Českých Radiokomunikací po oznámení úmyslu prodat podíl v Contactelu vzrostla.

I když je u nás stále hodně lidí bez práce, nejsme na tom tak špatně, jako mnozí naši sousedé. U nás dosáhla míra nezaměstnanosti v červnu 9 a půl procenta. To představuje více než půl milionu nezaměstnaných. V Německu je bez práce téměř 4 a půl milionů lidí. Míra nezaměstnanosti tam v červnu dosáhla 10,2 %. Zatím to nevypadá, že by se situace u našich sousedů měla změnit k lepšímu. A tak není divu, že nezaměstnanost je v Německu dlouho ústředním politickým tématem. Mnozí odborníci si myslí, že situaci zhoršuje příliš vysoká ochrana zaměstnanců a jejich sociální výhody. Proto přivítali návrh bavorského ministerského předsedy Edmunda Steubera na prodloužení pracovní doby. Jak dodává náš Berlínský zpravodaj David Šťáhlavský, cílem je oživení ekonomiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský o prodloužení pracovní doby

Počasí neovlivňuje jen výsledky zemědělců. Může zvyšovat náklady také třeba hutníkům. Letošní tropické dny už stály společnost Vítkovice steel 277 tisíc korun. Mluvčí podniku Eva Kijonková říká, že jen tolik stálo pití zaměstnanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Kijonková o horku v továrně

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme