Ekonomické informace 15. 8. 2005

V Česku pokračuje vytěsňování minoritních akcionářů. O odkupu akcií menšinových akcionářů hlavním akcionářem, který umožnila nedávná novela obchodního zákoníku, dnes bude rozhodovat hned několik firem. Mimořádnou valnou hromadu proto svolala například společnost Odkolek, Subterra, Stock Plzeň nebo Krkonošské papírny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail korunové mince | Foto: Česká národní banka

Ceny ropy ve světě stále rostou. V pátek se dostaly dokonce nad 67 dolarů za barel. To nahání strach především našim motoristům, protože rekordně drahá ropa má jednoznačný dopad na ceny tuzemských pohonných hmot. Jen od ledna se benzín podražil o více než 5 korun na litr a na mnoha místech české republiky už pokořil hranici 30 korun za litr. Podle hlavního ekonoma Volksbank CZ Vladimíra Pikory teď ceny benzínu mají nový cíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Ceny benzínu

Ekonomové připomínají, že rekordně vysoké ceny ropy nezdraží pouze pohonné hmoty. Nahoru půjdou také ceny plynu a zdraží zřejmě i některé druhy alkoholu. Řada lihovin je totiž vyráběna z ropného odpadu, jehož cena samozřejmě také roste.

Češi se pomalu učí investovat do podílových fondů. Během prvního pololetí fondům svěřily dalších 35 miliard korun a fondy tak momentálně více než milionu klientů spravují majetek ve výši 196 miliard. Přesto lidé většinu peněz, a to více než bilion korun, stále drží v bankách. Podle generálního manažera Unie investičních společností Martina Hanzlíka je ale logické, že od bank při současných nízkých úrokových sazbách postupně odcházejí investovat jinam.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Hanzlík: Investování

Daňové zatížení v České republice je 17. nejvyšší na světě. Vyplývá to z průzkumu prestižního ekonomického časopisu Forbes. Nelichotivá přední místa v žebříčku zaujímají především země Evropské unie v čele s Francií a Belgií, velmi vysoké daně ale platí také například Číňané. Z nových členských zemí unie je nejvýše na sedmém místě Polsko, naopak Slovensko se umístilo až 32.té. Nejlepší daňové podmínky podle průzkumu nabízejí Hongkong, Kypr a Singapur.

Stále více českých vývozců využívá služeb agentury Czech trade. Ta pomohla v prvním pololetí letošného roku zprostředkovat nové zakázky v zahraničí více než stovce českých vývozců. Podle mluvčího agentury Josefa Němečka mají české podniky největší zájem o asistenční služby v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Němeček: Vývozci

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme