Ekonomické informace 16. 9. 2005
Zájemcům o provozování systému elektronického mýtného se krátí čas na podání nabídek.Farmaceutická společnost Zentiva kupuje předního rumunského výrobce léčiv Sicomed. Čeští pěstitelé brambor mají potíže. Škoda Auto chce zvýšit výrobu osobních vozů v zahraničí o 25 procent.
Do dnešního dne mohou zájemci o provozování systému elektronického mýtného podávat na ministerstvo dopravy svoje nabídky. Ministerstvo je bude otevírat v pondělí 19. září. Z tendru vzejde konečný dodavatel a s ním i samotná technologie, kterou se ujeté kilometry budou měřit. Zatím není jasné, zda se bude jednat o satelitní nebo mikrovlnný systém.
Farmaceutická společnost Zentiva kupuje předního rumunského výrobce léčiv Sicomed. Zentiva zaplatí za 51 procentní podíl v přepočtu necelé 2 a půl miliardy korun a upevní tak svoje postavení na východoevropském trhu. I v Rumunsku se tak začnou vyrábět léčiva pod značkou této firmy. Podle finančního ředitele Zentivy Petra Šulce dnes Sicomed patří mezi velmi úspěšné rumunské společnosti.
Čeští pěstitelé brambor mají potíže. Ohrožují je vzrůstající dovozy ze zemí Evropské unie, takže za posledních pět let snížili osázené plochy na polovinu. Ačkoli bychom mohli být v pěstování brambor soběstační, dovážíme třetinu toho, co spotřebujeme. Ústřední bramborářský svaz proto připravil propagační kampaň, kterou budou financovat pěstitelé a zpracovatelé. Na co bude zaměřena, vysvětluje předseda svazu František Novák.
Škoda Auto chce zvýšit výrobu osobních vozů v zahraničí o 25 procent. Celkem by tak chtěla montovat v zahraničních závodech téměř 22 tisíc vozů. V současnosti vyrábí automobilka nejvíce aut na Ukrajině a v Indii, letos ale otevřela novou montážní linku v Kazachstánu a podle mluvčího Škody auto Jaroslava Černého začne brzy fungovat také nový montážní závod v Čínské Šanghaji.
Antimonopolní úřad se chce zaměřit na monitorování situace na trhu s plynem. Potvrdil to nový předseda úřadu Martin Pecina s tím, že trh s plynem se stane jednou z jeho hlavních priorit. Dnes se proto sejde s předsedou Energetického regulačního úřadu, aby se dohodli na dalším postupu. Některé na plynu závislé firmy se totiž proti vysokým cenám dodávek plynu čím dál víc bouří.
Situace na trhu s plynem ale není růžová ani v ostatních zemích. V Německu nyní 52 spotřebitelů žaluje koncern EON za to, že cenu zemního plynu několikrát protiprávně zvýšil. Hamburská centrála společnosti se tomu však brání a argumentuje oprávněnou cenovou kalkulací, která poukazuje na to, že zemní plyn na světových trzích podražil o 25 procent. Jaké šance mají němečtí spotřebitelé na úspěch, zjištoval náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.