Ekonomické informace 16. 9. 2005

Zájemcům o provozování systému elektronického mýtného se krátí čas na podání nabídek.Farmaceutická společnost Zentiva kupuje předního rumunského výrobce léčiv Sicomed. Čeští pěstitelé brambor mají potíže. Škoda Auto chce zvýšit výrobu osobních vozů v zahraničí o 25 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Do dnešního dne mohou zájemci o provozování systému elektronického mýtného podávat na ministerstvo dopravy svoje nabídky. Ministerstvo je bude otevírat v pondělí 19. září. Z tendru vzejde konečný dodavatel a s ním i samotná technologie, kterou se ujeté kilometry budou měřit. Zatím není jasné, zda se bude jednat o satelitní nebo mikrovlnný systém.

Farmaceutická společnost Zentiva kupuje předního rumunského výrobce léčiv Sicomed. Zentiva zaplatí za 51 procentní podíl v přepočtu necelé 2 a půl miliardy korun a upevní tak svoje postavení na východoevropském trhu. I v Rumunsku se tak začnou vyrábět léčiva pod značkou této firmy. Podle finančního ředitele Zentivy Petra Šulce dnes Sicomed patří mezi velmi úspěšné rumunské společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Šulc: Zentiva

Čeští pěstitelé brambor mají potíže. Ohrožují je vzrůstající dovozy ze zemí Evropské unie, takže za posledních pět let snížili osázené plochy na polovinu. Ačkoli bychom mohli být v pěstování brambor soběstační, dovážíme třetinu toho, co spotřebujeme. Ústřední bramborářský svaz proto připravil propagační kampaň, kterou budou financovat pěstitelé a zpracovatelé. Na co bude zaměřena, vysvětluje předseda svazu František Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

F. Novák: Brambory

Škoda Auto chce zvýšit výrobu osobních vozů v zahraničí o 25 procent. Celkem by tak chtěla montovat v zahraničních závodech téměř 22 tisíc vozů. V současnosti vyrábí automobilka nejvíce aut na Ukrajině a v Indii, letos ale otevřela novou montážní linku v Kazachstánu a podle mluvčího Škody auto Jaroslava Černého začne brzy fungovat také nový montážní závod v Čínské Šanghaji.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Černý: Škoda Auto

Antimonopolní úřad se chce zaměřit na monitorování situace na trhu s plynem. Potvrdil to nový předseda úřadu Martin Pecina s tím, že trh s plynem se stane jednou z jeho hlavních priorit. Dnes se proto sejde s předsedou Energetického regulačního úřadu, aby se dohodli na dalším postupu. Některé na plynu závislé firmy se totiž proti vysokým cenám dodávek plynu čím dál víc bouří.

Situace na trhu s plynem ale není růžová ani v ostatních zemích. V Německu nyní 52 spotřebitelů žaluje koncern EON za to, že cenu zemního plynu několikrát protiprávně zvýšil. Hamburská centrála společnosti se tomu však brání a argumentuje oprávněnou cenovou kalkulací, která poukazuje na to, že zemní plyn na světových trzích podražil o 25 procent. Jaké šance mají němečtí spotřebitelé na úspěch, zjištoval náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: EON

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme