Ekonomické informace 17.10. 2006

Brněnský krajský soud má dnes rozhodovat o tendru na mýtné. Pokud vydá konkrétní verdikt, umožní společnosti Kapsch pokračovat ve výstavbě mýtných bran. Od příštího roku by mohl dále zlevnit plyn, říkají odborníci. Jeho cena je závislá na vývoji na ropných trzích a ty v posledních týdnech oslabují. Ceny pohonných hmot se totiž dostaly nejníže za posledních sedm měsíců. Živnostníci u nás mají na ekonomiku státu největší vliv ze všech zemí Evropské unie. Vyplývá to ze statistiky Eurostatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák | Foto: Marián Vojtek

Brněnský krajský soud má dnes rozhodovat o tendru na mýtné. Pokud vydá konkrétní verdikt, umožní společnosti Kapsch pokračovat ve výstavbě mýtných bran. Jakýkoliv rozsudek totiž automaticky zruší předběžné opatření z minulého týdne, kterým soud výstavbu mýtných bran zablokoval. Podle soudce Jaroslava Tesáka dnes ale definitivní verdikt padnout nemusí.

Od příštího roku by mohl dále zlevnit plyn, říkají odborníci. Jeho cena je závislá na vývoji na ropných trzích a ty v posledních týdnech oslabují. Pokud tento trend bude pokračovat, mohly by jít ceny plynu ještě dolů. Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky se dá ale vývoj na trhu s plynem v příštích měsících jen těžko odhadovat. Pokud se jeho cena opravdu v lednu sníží, půjde zřejmě jen o krátkodobé zlevnění. Po 1. dubnu příštího roku, kdy skončí regulace tuzemského trhu s plynem, půjde jeho cena spíš nahoru, připomíná Procházka.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Procházka: Vývoj na trhu s plynem v příštích měsících se dá jen těžko odhadovat

Zdražení energií obvykle vede i k růstu cen dalších komodit. Na listopad například ohlásil zdražení sudového piva Plzeňský Prazdroj. Důvodem zvyšování cen je podle vedení firmy právě zdražení energií, ale také nárůst cen ječmene a obalů. Půllitr Pilsneru Urquell se proto od příštího měsíce bude prodávat dráž o korunu čtyřicet haléřů, cena dvanáctistupňové značky Gambrinus a ležáku Radegast vzroste o korunu a jejich desetistupňové varianty o šedesátník. O mírném zvýšení cen uvažují i ostatní pivovary, většina velkých konkurentů ale zatím se změnou cenové politiky vyčkává.

Cenový vývoj je ale momentálně potěšující alespoň pro motoristy. Ceny pohonných hmot se totiž dostaly nejníže za posledních sedm měsíců. Litr benzinu zlevnil na průměrných 28 korun 90 haléřů a nafta se v průměru prodává za méně než 28 korun 60. Podle analytika společnosti Colloseum Stanislava Šuby je znát, že u nás ceny pohonných hmot stále dohánějí předchozí pokles cen ropy na světových trzích.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Šuba: Ceny pohonných hmot jsou odrazem poklesu cen ropy na světových trzích

Živnostníci u nás mají na ekonomiku státu největší vliv ze všech zemí Evropské unie. Vyplývá to ze statistiky Eurostatu. Ta ukazuje, že firmy, které zaměstnávají jednoho až devět zaměstnanců, se u nás na celkovém počtu podniků podílejí více než 95 procenty a jsou tak vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců. Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla za tím stojí dva důvody.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Michl: Živnostníci mají u nás největší vliv na ekonomiku ze všech zemí EU

Opačné poměry panují na Slovensku. Malé firmy se tam na celkovém počtu společností podílejí jen 73 procenty.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme