Ekonomické informace 28. 11. 2002

Meziresortní komise nedoporučí vládě prodej hutní firmy Vítkovice Steel nizozemské skupině LNM Holdings. LNM získala v červnu od ještě Zemanova kabinetu půlroční exkluzivitu na předložení nabídek na koupi ostravských oceláren. LNM přitom nabídla za hutní firmu asi 650 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysoká pec | Foto: Voest-Alpine

Její vlastník - státem vlastněná společnost, Osinek jí ale v květnu letošního roku koupila od mateřských Vítkovic za tři miliardy 310 milionů korun.

Horší hospodaření veřejných financí a prohloubení jejich schodků kvůli zrušené privatizaci Českého Telecomu předpovídá řada analytiků. Vláda by ukončení tendru měla oficiálně potvrdit na pondělním zasedání. Zrušení Českého Telecomu bude mít dopad i na makroekonomický vývoj domácí ekonomiky. Zhorší se především hospodaření veřejných financí a je pravděpodobné, že se tak prohloubí schodek veřejných rozpočtů i výše veřejného dluhu.

Zrušený tendr může mít také negativní vliv na platební bilanci, tvrdí ekonomičtí analytici. Naopak investoři na pražské burze začali akcie Telecomu nakupovat. Kurs tak vzrostl o osm procent. Nabídku konsorcia Deutsche Bank a TDC totiž většina investorů, jak řekl Jan Pavlík z Wood and Company, považovala za nevýhodnou, a to jak pro stát, tak i pro menšinové akcionáře.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Pavlík: Telecom

Menšinový vlastník Telecomu - TelSource chce v případě zrušení privatizace s vládou dál partnersky spolupracovat. K tomu kolik stály daňové poplatníky neúspěšné privatizační pokusy vlády se podrobněji vrátíme v dnešním Ekonomickém magazínu po čtvrt na deset.

Sněmovna schválila 12miliardový úvěr od Evropské investiční banky na odstraňování povodňových škod. Poslanci naopak vládě neschválili návrh zákona, který ukládá záložnám povinnost zvýšit základní kapitál ze současného půl miliónu na na dvaatřicet miliónů korun. Proti předloze se postavila celá opozice. Tvrdí, že nastavení takové finanční laťky by sektor záložen zlikvidovalo.

Důvěra spotřebitelů v ekonomickou situaci se v listopadu zlepšila. Klesl počet těch, kteří v příštím roce počítají s růstem nezaměstnanosti. Spořit je ochotno stále méně lidí, což je podle analytičky České spořitelny Heleny Horské příznivá zpráva pro obchody. Znamená to, že jsou naladěni na předvánoční nákupy. Zájem o prodej zboží na úvěr bude vyšší než v minulých letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Spotřebitelská důvěra

Podniky naopak české ekonomice důvěřují měně. Obávají se totiž, že málo poroste zahraniční poptávka. Eurozóna se může těšit na pružnější výklad Paktu stability a růstu. Ten upravuje podmínky pro přijetí eura členskými státy. Jak dodává z Bruselu Milan Fridrich Evropská komise tvrdí, že ustanovení paktu bude aplikovat s větším ohledem na aktuální vývoj ve světové ekonomice.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Pakt stability a růstu

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme