Ekonomické informace 3. 4. 2002

Stát v březnu hospodařil tak, že dosáhl schodku 15 miliard 700 milionů korun. To je téměř o 10 miliard nižší deficit než v únoru, nicméně vloni ve stejném období byly státní finance v přebytku skoro 2 a půl miliardy. Na letošním minusovém hospodaření se nejvíce podepsala úhrada ztráty Konsolidační banky - což potvrzuje mluvčí ministerstva financí Vladimíra Říhová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

V. Říhová: Deficit státního rozpočtu

Rozdělení Českých drah a jejich změnu na akciovou společnost by dnes měla schválit vláda. Ukládá jí to zákon o Českých drahách. Ministři mají také určit datum, ke kterému se stanoví hodnota majetku drah. Ten pak stát vloží do nové akciové společnosti. Podle Jiřího Dupáka z ministerstva dopravy by tímto datem měl být 31. březen.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dupák: Rozdělení Českých drah

Dopravní cesta a provoz na železnici by se měly oddělit k 1. lednu příštího roku. Ve stejný den se České dráhy stanou akciovou společností.

Cena ropy na světových trzích včera prudce rostla a dostala se nad šestitýdenní maximum. Přispělo k tomu rostoucí napětí mezi Izraelem a Palestinou a požadavek Iráku zavést ropné embargo proti západním zemím. Cena termínového kontraktu pro severomořskou ropu Brent s dodávkou v květnu dosáhla 27dolarů 38 centů za barel. Lehká americká ropa na trhu NYMEX vzrostla na 27 dolarů 85 centů za barel.

U nás se v tomto týdnu se zdražováním pohonných hmot nepočítá. V uplynulých dnech už zdražil benzín natural v průměru o korunu na litr, nafta o padesátník na litr.

Úřad práce Brno - město vyplatil za první tři měsíce letošního roku dva a čtvrt milionu korun lidem, kterým jejich zaměstnavatelé neplatí řádně mzdy. To je téměř polovina částky, kterou vydal na tyto účely za celý loňský rok. Zjistil to Vladan Dokoupil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Dokoupil: Podpora

Ještě v první polovině dubna budou poslanci rozhodovat o schválení úvěru pro nákup 24 stíhaček grippen za 57 miliard korun. Konsorcium BAE System - Saab nabízí jako kompenzaci ofsetové programy ve výši 150 procent hodnoty kontraktu.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme