Ekonomické informace 31. 1. 2005

O tom, jak narovnat deregulované nájemné a zmenšit cenové nůžky mezi ním a tržními nájmy, bude dnes jednat bytová tripartita. Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek na ní představí svůj návrh nového zákona o nájemném.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

patro - dům | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Podle něj by se nájemné vypočítalo jako tři procenta z ceny bytu a tato částka by se během pěti až šesti let postupně zvyšovala o 8 procent ročně. Náměstek ministra Ivan Přikryl vysvětlil, že postupnými kroky by se mělo dospět k ceně nájemného místně obvyklé.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Přikryl: Místně obvyklé nájemné

místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček sice oceňuje, že výpočet bude vycházet ze ceny nemovitosti, ale nelíbí se mu právě ta tři procenta, která budou určovat výši nájemného. Tři procenta totiž podle něj stačí jen na krytí nákladů provozu domu. Majitel by tím pádem dotoval nájemníka. A to je podle Šimečka v rozporu s ústavou.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Šimeček: Nájemné

Kampeličky musí do dnešního dne u Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami prokázat, že navýšily kapitál z půl milionu na 35 milionů korun. Po 1. únoru úřad všem kampeličkám, které nesplní požadavky, odejme licenci. Záložny pak skončí v likvidaci. Podle mluvčího úřadu Oldřicha Zajíce se odhaduje, že navýšení kapitálu přežije přibližně 15 až 20 záložen ze současných 35.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Zajíc: Navýšení kapitálu

Rozhodnutí České národní banky z minulého týdne o snížení úrokových sazeb nevyvolá pokles úroků u splátkového prodeje. Shodly se na tom největší společnosti, které v České republice nákupy na splátky financují.

Sníží se ale zřejmě úroky u hypoté. Podle ČTK snižuje od zítřka úročení všech typů hypotéčních úvěrů Česká spořitelna. Zlevnění hypoték od února avizovala také Hypoteční banka. Další peněžní ústavy to v důsledku poklesu sazeb centrální banky zvažují. Lidé, kteří se nyní rozhodnou koupit dům či byt na hypoteční úvěr, mohou na měsíčních splátkách ušetřit několik set korun.

Česká národní banka zřejmě ukončila loňský rok se ztrátou zhruba 40 miliard korun. Odhaduje to hlavní ekonom Patria Online David Marek. O rok dříve byla ČNB v minusu více než 18 miliard. Důvodem ztráty je snížení korunové hodnoty devizových rezerv centrální banky vlivem posílení koruny. Loňský výsledek tak podle analytika dále prohloubí kumulovanou ztrátu banky na 90 miliard. Hlavním úkolem centrální banky nicméně není tvorba zisku, ale udržení cenové stability v národní ekonomice.

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme