Ekonomické informace 6. 11. 2002

Půjčit si od státu téměř 170 miliónů korun chce Garanční fond obchodníků s cennými papíry. Peníze potřebuje na to, aby mohl vyplatit odškodnění klientům zkrachovalých makléřů. Vláda dnes bude o návrhu rozhodovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

padesátikoruna | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče nejsou ve fondu téměř žádné peníze. Fond sice vznikl už před dvěma lety, ale fungovat začal teprve letos na jaře.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dědič: Garanční fond

Problémy neřeší jenom garanční fond , ale také komise pro cenné papíry. Z orgánů veřejné správy totiž unikají citlivé informace, které nepatřičně hýbou cenou akcií. Zabránit tomu by měl návrh Komise, který předložila vládě k projednání a měl by ochránit především údaje o privatizaci, investičních pobídkách či veřejných zakázkách. Jak uvedla mluvčí komise Radka Procházková, cílem návrhu je předejít možnému poškození účastníků kapitálového trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Procházková: KCP a kapitálový trh

Možné zneužití důvěrných informací komise šetřila v případě prodeje společnosti Unipetrol. Pochybení se nepodařilo prokázat, ale případ ukázal, že v orgánech státní správy mechanismus zveřejňování cenově citlivých informací chybí.

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil Poslanecké sněmovně schválit zákon o státním rozpočtu na příští rok s rekordním schodkem 111-ti miliard 3-set miliónů korun. Usnesení podpořili poslanci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Proti předloze podle očekávání hlasovali občanští demokraté a dva komunisté. Rozpočet bude sněmovna v prvém čtení projednávat ve čtvrtek 7. listopadu.

Chemický holding Unipetrol je ve ztrátě. Za první tři čtvrtletí letošního roku končí jeho hospodaření v mínusu, které přesahuje 90 miliónů korun. Podle mluvčího Tomáše Zikmunda je tento výsledek ovlivněn především poklesem marží, v souvislosti s růstem cen ropy. Pro dceřiné firmy Unipetrolu to totiž znamenalo zdražení vstupních surovin.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Zikmund: Unipetrol

Vyzkoušet si nelítostné podmínky trhu v Evropské unii - to je nabídka ale také výzva mezinarodniho projektu Euromanager.

Přihlásit se do něj mohou studenti ale i lidé z praxe ještě do 7. listopadu na adrese www.euromanager.cz. Tato mezinarodni týmová soutež simuluje trh zemí Evropské patnáctky a prostřednictvím internetu usilují týmy o co nejlepší postavení a pozici v podmínkách, které jsou velmi blizké realitě. Pro Českou republiku byla její vůbec první účast v souteži v loňském roce obrovským úspěchem. Český tým, reprezentovaný studenty VŠE zvítězil ve světovém finále v Paříži a za sebou nechal i manažery společnosti Opel. Nejlepší národní týmy se v tomto ročníku utkaji ve světovém finále v Makau v březnu příštího roku.

Milan Kopp, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme