Ekonomické informace 6. 6. 2003

Slovenská vláda schválila daňovou reformu. Počítá s rovnou, devatenáctiprocentní daní z příjmu a daně z přidané hodnoty. Pokud zákony schválí Bratislavský parlament, budou slováci od příštího roku dostávat vyšší čistou mzdu a podniky budou platit nižší daň z příjmů. Ta bude jednou z nejnižších v regionu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava

Bratislava | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Mělo by to přispět k vyššímu růstu ekonomiky. Slovenská vláda odhaduje, že bude více než čtyřprocentní.

Devalvace maďarského forintu včera stáhla dolů i ceny ostatních středoevropských měn. Po prohlášení maďarské centrální banky, že je připravena použít všechny měnové nástroje k tomu, aby vrátila kurz zpět do blízkosti 250 forintů za euro, se začaly ostatní měny včetně české koruny vracet na výchozí pozici. I forint zpevnil asi o 3 procenta..

Evropská centrální banka snížila o půl procentního bodu úrokové sazby na úroveň 2 procent. Chce tak rozhýbat stagnující ekonomiku, protože zlevní úvěry a podniky by mohli mít snadnější život. Také lidé by mohli začít více utrácet. Jde o důležité rozhodnutí, musí ho však provázet i další kroky. Proto si Mojmír Hampl z České spořitelny myslí, že tlaky na centrální banku budou pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Hampl: Evropská banka

Nastartovat růst by Evropě pomohly jen strukturální změny. Například důchodová reforma nebo pružnější trh práce. Zatím se stále hospodářská situace nezlepšuje. Svědčí o tom tempo růstu eurozóny, které oproti loňsku zpomalilo na pouhých 0.8 procenta. Podle Vladimíra Pikory z Volksbank CZ není ani výhled do budoucna příliš optimistický.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Eurozóna

Po více než roce klesla v Německu poprvé nezaměstnanost. Počet lidí bez práce v květnu klesl o 153 tisíce a míra nezaměstnanosti se tak snížila na 10,4 procenta. Nečekaný vývoj zřejmě vyvolaly vládní reformy a opatření pracovních úřadů. Německá ekonomika ovšem nenabízí další příležitosti. A tak není pravděpodobné, že by podstatná čast z více než 4 milionů nezaměstnaných lidí našla práci. Myslí si to Josef Kvarda ze společnosti Atlantik finanční trhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kvarda: Německá ekonomika

Český Telecom potvrdil, že se stane stoprocentním vlastníkem Eurotelu. Za 49 procent akcií zaplatí v hotovosti jednu miliardu a 5 milionů dolarů. Vzhledem k posílení koruny vůči dolaru jde o výhodnou koupi. Navíc to zvýší hodnotu Telecomu před případnou privatizací. Akcionáři Eurotelu zároveň oznámili výplatu podílů na zisku za téměř 11 miliard korun. Dosavadní vlastník Atlantic West tak získá téměř 5 a půl miliardy Kč. Jen o něco nižší částku dostane i Telecom.

Chemický holding Unipetrol v minulém roce hospodařil se ztrátou 451 milion korun. A to podle mezinárodních účetních standardů, zatímco podle českých měl naopak zisk 635 milionů korun. Rozdíl způsobuje odlišný způsob zaúčtovávání některých položek a jiný způsob odepisování konsolidačního rozdílu. Jak ale potvrzuje mluvčí podniku Tomáš Zikmund, tak jako tak se zisk Unipetrolu snížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Zikmund: Unipetrol

Druhý pokus o dražbu liberecké Textilany byl úspěšný. O její jediný fungující závod v Novém Městě pod Smrkem licitovali dva zájemci. Vyšroubovali cenu na 45 milionů korun. Vydražitelem se stala pražská firma Prolift, která chce zaměstnat kolem 320 lidí.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme