Ekonomické informace 7. 1. 2003

Strach z války s Irákem a jejího dopadu na globální ekonomiku vytáhl cenu zlata na nad 356 dolarů za unci, a to je šestileté maximum. Růst zlata se odrazil i na ceně stříbra, hnaného v poslední době nahoru zlepšeným výhledem průmyslové poptávky. Cena stříbra se dostala nad 4 dolary 90 centů za unci a byla nejvýše od července 2000.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Světové ceny ropy, které obavy z války vyhnaly na dvouleté maximum, se vydaly dolů, a to díky náznakům větších dodávek na trh ze zemí OPEC. Kartel se tak snaží nahradit výpadek dodávek ropy z Venezuely, kterou již od počátku prosince sužuje stávka pracujících v ropném průmyslu.

Americká Appian Group uhradila Konsolidační agentuře 250 milionů korun za 48 procent akcií plzeňské Škody holding. S nevratnou stomilionovou zálohou, zaplacenou loni v listopadu, tak Američané splatili vládou schválenou prodejní cenu za podíl i pohledávky agentury za plzeňskými strojírnami. O dalších dvaapadesáti procentech Škody, které drží správce konkursní podstaty podniku, se podle mluvčího Appian Group Matěje Štětky stále jedná.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Štětka: Appian ve Škodě

České dráhy letos počítají se ziskovým hospodařením. Představenstvo schválilo návrh podnikatelského záměru, který ještě musí potvrdit dozorčí rada. Velikost zisku bude záviset na výši úhrady služby ve veřejném zájmu. Všechny varianty však předpokládají zisk z nákladní dopravy 2 miliardy 130 milionů korun a z ostatních činností okolo 177 milionů korun.

Akcie obchodované pražskou burzou pošesté za sebou posílily. Hlavní index PX 50 se vyšplhal na dotek 469 bodům a vylepšil více než šestiměsíční rekord. Objem obchodů byl ale podprůměrný. Podle obchodníků je to tím, že trh trpí nedostatkem podnikových zpráv a nesvědčí mu ani nervózní atmosféra v očekávání událostí kolem Iráku.

Komise pro cenné papíry se chce letos soustředit především na preventivní regulaci. Účastníky kapitálového trhu bude více informovat o nových pravidlech. Zejména občany bude vzdělávat o tom, jak mají investovat a jaká mají práva. Potvrdila to mluvčí komise Radka Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Procházková: KCP a preventivní regulace

Ve Spojených státech se dnes střetnou dvě koncepce oživení ekonomiky země. Pro demokraty je současná hospodářská politika vlády terčem kritiky. Prezident George Bush proto přichází s programem na podporu ekonomiky, který představí v Chicagu. Informuje náš washingtonský zpravodaj Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Koncepce oživení americké ekonomiky

Americký strojírenský koncern Boeing loni dodal na trh 381 tryskových komerčních letadel, o jedno více, než plánoval. Je to však o 28 procent méně proti skutečnosti z předchozího roku. Boeing loni snížil výrobu na nejnižší úroveň od roku 1997. Aerolinie totiž odložily odběr stovek objednaných letadel kvůli špatné situaci v letecké dopravě po předloňských útocích teroristů na Spojené státy. Letos mají dodávky ještě klesnout, což možná Boeing poprvé v historii zařadí za jeho evropského konkurenta Airbus, který chce letos prodat 300 letounů.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme