Ekonomické informace 8. 4. 2005

Nejdříve se podíváme za oceláři na severu Moravy. Společnost Vysoké Pece Ostrava z ocelářské skupiny Mittal Steel zastaví dodávky surového železa pro Vítkovice Steel, přestože to pro ni bude znamenat ztrátu zhruba 700 pracovních míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vysoká pec | Foto: Michigan State University

Potvrdil to mluvčí Vysokých pecí Vladimír Gurecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Gurecký: Vítkovice Steel

Jádrem sporu je cena za suroviny. Skupina Mital Steel požaduje, aby Vítkovice doplatily za železo, dodané v minulosti, 350 milionů korun. Stát jako vlastník Vítkovic ale považuje ceny za předražené a u soudu naopak žádá vrácení více než miliardy korun. Mital Steel se opírá o únorové rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle nějž může přistoupit ke krajnímu řešení, pokud se obě firmy nedohodnou do 30. dubna. Mluvčí Vítkovických hutí Lentka Hatlapatková říká, že zatím by zastavení dodávek surového železa nemělo ohrozit výrobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Hatlapatková: Surové železo

Mluvčí státního podniku Osinek, který Vítkovické hutě vlastní, Eva Kiijonková potvrdila, že od svého požadavku na vrácení peněz neustoupí. A upozorňuje na možnou souvislost vyostření vztahů s privatizací Vítkovice Steel, ze které byl Mittal Steel vyřazen.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Kijonková: Osinek

Dnes se dozvíme, jak to vypadá s nezaměstnaností v České republice. Hlavní ekonom Patria On Line David Marek odhaduje, že míra nezaměstnanosti klesla pod devět a půl procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Nezaměstnanost

Český statistický úřad dnes zveřejní vývoj inflace v březnu. Ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská předpokládá, že inflace meziročně přesáhla jedno a půl procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Inflace

Ve druhém kole zvláštního tendru Evropské unie na prodej obilí z intervenčních skladů ve střední Evropě našlo odběratele 20 tisíc 142 tuny české pšenice. Řídící výbor pro obiloviny nepřijal - stejně jako před týdnem - žádné nabídky týkající se Polska a Maďarska, a to kvůli příliš nízké ceně. Minulý týden se prodalo první rakouské a české obilí.

Platit kartou Master Card nebo Maestro se může v budoucnu prodražit. Vydavatel těchto karet totiž umožnil obchodníkům, aby poplatky za transakce začali účtovat svým zákazníkům. To bylo dosud zakázáno. Výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Milan Zátka se ale neobává, že by obchodníci začali svým zákazníkům tyto poplatky masově účtovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zátka: Poplatky

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme