Euro podle Václava Klause přežije, ale bude to drahé

Snaha o zachování eura povede postupně ke ztrátě svobod zemí eurozóny a jejích obyvatel. Prezident Václav Klaus to řekl při dnešní debatě na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus při oslavách svátku boje za svobodu a demokracii v chrámu sv. Víta

Prezident Václav Klaus při oslavách svátku boje za svobodu a demokracii v chrámu sv. Víta | Foto: Tomáš Adamec

Podle Václava Klause evropští politici nepřiznají chybu a ve snaze zachránit měnovou unii budou zpřísňovat pravidla a postupně se dopracují ke vzniku Evropské fiskální unie, která bude předstupněm unie politické.

Kromě ztrát národních svobod to podle jeho slov bude znamenat i zbrzdění ekonomického růstu.

„Bude vyvinuto všemožné úsilí, aby euro dále fungovalo. To je můj jednoznačný odhad. Samozřejmě, má to druhou stránku. Já říkám: bude to něco stát a ta cena bude velmi vysoká,“ řekl Václav Klaus.

Za hlavní považuje, že to povede k „obrovskému zpomalení a zkomplikování ekonomického růstu pro celé následující období“.

„Ekonomický růst v celé eurozóně bude deset let o 1,5 procenta nižší, než by byl třeba mohl být,“ odhaduje Václav Klaus.

Jitka Hanžlová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme