Firma Czech Coal vyhrála spor s MŽP. Nemusí povinně odvádět uhlí do tepláren

Společnost Czech Coal nemusí povinně odvádět uhlí do tepláren. Rozhodl o tom Český báňský úřad. Ministerstvo životního prostředí podle rozhodnutí nemůže společnosti Czech coal diktovat, komu má vytěžené uhlí z dolu Vršany prodávat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí

Těžba uhlí | Foto: OKD

Ministerstvo životního prostředí požadovalo, aby šlo přednostně do teplárenství nejméně 60 procent tamní těžby. Povinné odvádění uhlí bylo jedním z možných řešení teplárenské krize, která by mohla nastat v důsledku nedostatku uhlí.

Předseda někdejší nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb Václav Pačes na Rádiu Česko upozornil, že majitelem uhlí je stát a těžební společnost je pouze vlastníkem práva uhlí těžit. Žádný zákon podle něj neříká, jaká jsou další práva a povinnosti těžební společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí báňského úřadu jsme na Rádiu Česko hovořili s předsedou někdejší nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb Václavem Pačesem.

„Myslím, že je to nyní vhodné téma pro to, aby právníci definitivně rozhodli o tom, zda stát může soukromé společnosti do toho, co bude s uhlím dělat, zasahovat,“ uvedl.

Situace je nazrálá k povinnému odvádění uhlí

V této souvislosti Pačes zdůraznil, že je důležité si uvědomit, že současný nedostatek energetických zdrojů se bude ještě zvyšovat. „Dostal jsem zprávu od kolegy, který byl ve Frankfurtu na konferenci o postoji Německa k jaderné energetice, která může velmi negativně ovlivnit trh s energii v Evropě,“ uvedl.

Situace je proto podle něj nazrálá k tomu, aby stát měl možnost rozhodnout, jaká frakce vytěženého uhlí by šla do našich energetických provozů, tepláren,“ vysvětlil.

Plyn je moc drahý

Mezi možnosti řešení nedostatku uhlí v teplárnách by bylo nahradit ho plynem. Ten je ale podle Pačese velmi drahý. „Dneska se zdražuje plyn, zdražuje se benzín, energie se obecně budou zdražovat dál a nedovedu si představit, že by ČR mohla skutečně výpadek uhlí v teplárnách narychlo nahradit plynem,“ uvedl.

„Bohaté Německo to možná může udělat, ale u nás by to podle názoru komise, která má velmi detailní analýzy, bylo velmi obtížné. Takže naše teplárenství to uhlí bude potřebovat,“ dodal.

Prolomení limitů

Podle Pačese může rozhodnutí Českého báňského úřadu vést k dalšímu tlaku na prolomení limitů těžby. „Ale i to prolomení limitů mnoho nevyřeší. Problém se jen oddálí o několik desítek let,“ uvedl.

„I kdyby se těžařské firmy s dotčenými menšími obcemi dohodly, tak za chvíli jsou v Litvínově, u velkých závodů a tam už to prolomení možné nebude,“ dodal.

Naďa Bělovská, Barbora Kreuzerová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme