G20 uklidňuje trhy. Světovou bankovní krizi nepřipustí

Skupina dvaceti nejvýznamnějších ekonomik světa slíbila, že nedovolí, aby evropské dluhy vyvolaly bankovní krizi ve světě. Jak konkrétně to hodlají udělat, to ale ministři financí a centrální bankéři G20 neřekli. Náladu na trzích tak nevylepšili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro

Euro | Foto: Emanuel Macoun

Globální akciové indexy se proto včera dostaly na 13měsíční dno. A dnes jejich pád pokračuje: Asie po ránu hlásila až 2procentní ztráty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konzultant Saxo Banky Lubomír Spousta ve Světě o os

Konzultant Saxo Banky Lubomír Spousta ve Světě o osmé neočekává od dnešního zasedání MMF a Světové banky nic zásadnějšího, než ujištění, že banky jsou schopné dostát svým závazkům a země jsou ochotné pomoci. „Na tahu jsou především Řekové, kteří musejí přesvědčit trhy, že jsou opravdu schopni plnit podmínky úvěrů, které obdrželi.“

„Musíme si uvědomit, že MMF a Světová banka jsou instituce, které historicky vznikly k trochu jiným účelům, než zachraňovat špatně hospodařící státy, takže od zasedání příliš neočekával. Ale rozhodně mají možnost vyvinout tlak ať už na Řecko, nebo Evropskou komisi, či eurozónu, abysi uvědomily vážnost situace a přistoupily k činům.“

Alespoň gesto

Podle Sousty se šéfové Měnového fondu a Světové banky skutečně shodnou, avšak budou to spíše jen prohlášení směrem k Řekům a Evropské unii. „Očekával bych, že to bude gesto, které má uklidnit trhy.“

Potvrdil, že v případě neshody na konkrétním záchranném plánu, by mohl zrychlit výprodej rizikových aktiv. „Svědky tohoto vývoje jsme už několik posledních dní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o deváté jsme téma probrali s Michalem Mejstříkem, profesorem ekonomie z Univerzity Karlovy a členem NERV

Naopak, kdyby MMF a Světová banka nabídla trhům něco hmatatelného, z aktiv by nejvíce profitovalo by nejvíce euro. „Ale je třeba si uvědomit, že i takové opatření bude mít spíše krátkodobý dosah.“

„Bylo by to spíše opravdu odsunutí problému. A je pravděpodobné, že za čtvrt roku, až bude Řecko zase muset prokázat, jak plní podmínku úvěrů, se dostaneme do stejné situace,“ poznamenal konzultant Saxo Banky Lubomír Spousta ve Světě o osmé. „Krátkodobě oživit by tak mohly akcie bank,“ uzavřel.

Nezbytné budou ústupky Číně

„Pro Evropu je neštěstím, že oddaluje restrukturalizaci dluhů, protože nekonkurenceschopná ekonomika Řecka nebude schopna nikdy splnit to, co slibuje, tedy splatit své dluhy. To si všichni dobře uvědomují a v tuto chvíli prostě nezbývá nic jiného než přikročit k tomu bolestnému, ale tvrdému rozhodnutí, to jest ponížit dluhy třeba o 50 procent. Což bude mít samozřejmě dopad na banky, a to všichni hráči na tom poli očekávají,“ uvedl ve Světě o deváté Michal Mejstřík, profesor ekonomie z Univerzity Karlovy a člen NERV.

„Je otázka, že tak velké množství kapitálu, který je teď potřeba pro navýšení některých ohrožených evropských bank, může asi nejlépe poskytnout opravdu MMF a o tom se v těchto dnech jedná. A samozřejmě bude to stát nějaké ústupky vůči Číňanům, protože zdrojem likvidity MMF nejsou už jenom vyspělé země, ale nově zcela jednoznačně ty obrovské rezervy Číny, které představují asi 3,4 bilionu dolarů,“ upozornil Mejstřík.

Milan Kopp, Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme