Klaus pomůže českým podnikatelům najít cestu ke kuvajtským zakázkám

Prezident Václav Klaus tráví už druhý den na Blízkém východě. Konkrétně v Kuvajtu, kam přijel na třídenní státní návštěvu. Během včerejšího podvečera se setkal prakticky se všemi hlavními představiteli země, tedy s emírem, předsedou vlády, korunním princem i předsedou Národního shromáždění. Dnes zahájí česko-kuvajtské podnikatelské fórum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Vendula Kosíková

Cílem návštěvy českého prezidenta je podle jeho slov spíše obecná prezentace země. Už krátce po svém příletu se snažil představit ČR jako silného partnera nejen v zahraniční politice, ale především v ekonomické oblasti, jelikož Kuvajt disponuje cenným kapitálem, který mohou české firmy využít.

Na oplátku se české subjekty mohou podílet na obnově země, která se stále ještě vzpamatovává z irácké invaze ze začátku 90. let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěva prezidenta ČR Václava Klause v Kuvajtu. Více zváštní zpravodajka Rádia Česko v Kuvajtu Naďa Bělovská.

Samotná kuvajtská vláda navíc pro příští čtyři roky přijala konkrétní rozvojový plán, během kterého chce do obnovy země investovat až 100 miliard dolarů.

Právě skupina českých podnikatelů se má během cesty o kuvajtské zakázky ucházet, a to na česko-kuvajtském podnikatelském fóru, které pořádají obchodní komory obou zemí a které dnes prezident Václav Klaus zahájí. Právě ten fakt, že akci uvede přímo prezident ČR, je podle podnikatelů důležitý, neboť zvýší důvěryhodnost a kredit českých firem v arabském světě obecně.

Mezi hlavní obchodní partnery Kuvajtu aktuálně patří spíše Spojené státy, Velká Británie nebo Francie. ČR tak může těžit spíše z pověsti někdejších vojenských spojenců, když během irácké invaze mělo na místě chemickou jednotku. Kdysi se českoslovenští architekti v Kuvajtu také podíleli na výstavbách vodárenských věží.

Vzhledem k urbanistickým ambicím současného Kuvajtu je ale prostor pro rozvoj spolupráce mezi oběma zeměmi poměrně rozsáhlý.

Naďa Bělovská, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme