Koalice chystá nový institut listinných akcií na majitele. Měly by se úplně zrušit, míní odborník

Používání listinných akcií na majitele, díky kterým v Česku bují korupce, by se mělo změnit. Koalice už připravuje nový institut listinných akcií na majitele tak, aby česká legislativa odpovídala právnímu stavu v sousedních zemích. Na ekonomickém fóru Zlatá koruna věnovaném tentokrát korupci to v úterý prohlásil premiér Petr Nečas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akcie a certifikáty

Akcie a certifikáty | Foto: Comstock Images

„Bude se to řešit teď v rámci druhého čtení zákona o právnických osobách, který je součástí toho balíku zákonů souvisejících s novým občanským zákoníkem. Chceme minimálně zavést takové právní prostředí, abychom byli naprosto srovnatelní v této oblasti se sousedním Rakouskem a Německem,“ uvedl předseda vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Listinné akcie na majitele. Naďa Bělovská mluvila s Jiřím Skuhrovcem z výzkumného týmu doktorandů Fakulty sociálních věd UK zIndex.

Listinné akcie na majitele jsou jen částí problémů korupce. "Je to jeden ze způsobů, jakým lze velmi levně a velmi efektivně korupci ve veřejných zakázkách dělat, to znamená, jejich ať už zrušení nebo omezení jejich účasti ve veřejných zakázkách by věci rozhodně prospělo. Neříkám, že to korupci vymýtí, ale zvýší to jejich transakční náklady, jak říkáme my ekonomové, a to znamená, že korupce by hypoteticky mohlo být méně,“ uvedl pro Rádio Česko Jiří Skuhrovec z výzkumného týmu doktorandů Fakulty sociálních věd UK zIndex, který hodnotí kvalitu tuzemských veřejných zakázek.

Akcie lepší než peníze

Tyto akcie jsou jako úplatek lepší než peníze: Fungují totiž tak, že jakýkoliv držitel těchto akcií je právoplatným podílníkem dané firmě. V momentě, kdy vy jako firma, která se účastní veřejného tendru, podstrčíte několik těchto akcií úřední osobě, která rozhoduje o vítězi toho tendru, nejde to žádným způsobem doložit. A ty akcie v tuto chvíli fungují jako incentiva, jako motivační úplatek, který bude mít svou cenu pouze v případě, že ta firma tu veřejnou zakázku vyhraje.“

Úředník má pak zájem na tom, aby firma, od které akcie získal, soutěž vyhrála.

Akcie na majitele mají kromě České republiky také dva tichomořské ostrovy, ale i některé západoevropské země. Ty ale přijaly opatření k jejich regulaci. Akcie jsou dohledatelné přinejmenším pro protikorupční policii.

„To, že u nás tato instituce přežívá, si lze vysvětlit snad jenom právě silnou lobby těch, kteří firmy touto cestou vlastní, a nemají zájem na tom, aby jejich vlastnické poměry k těmto firmám byly nějakým způsobem odhaleny,“ dodal Skuhrovec s tím, že akcie na majitele jsou spěšnější ve výběrových řízeních:

Regulovat listinné akcie na majitele? Radši je zrušit

„Náš výzkum ukazuje, že firmy s listinnými akciemi na majitele, které vítězí ve veřejných zakázkách, mají návratnost kapitálu, čili základní ukazatel ziskovosti v průměru o polovinu vyšší než ostatní firmy, které vítězí ve veřejných zakázkách. To znamená, že zisky, jakých tyto firmy dosahují na veřejných zakázkách, jsou vysoce nadstandardní a je zcela důvodné se domnívat, že právě u těchto veřejných zakázek docházelo skutečně ke korupci, protože jinak není možné, že by právě tyto firmy byly schopné vítězit například konkurenceschopnou cenou nebo kvalitou lépe než firmy ostatní.“

A co si myslí o výroku ministerského předsedy Petra Nečase?

„Pan premiér mluvil o tom regulovat listinné akcie na majitele nějaký rozumným způsobem, tak jako je tomu například v Rakousku nebo Německu. Já bych se přikláněl k názoru pana docenta Tomáše Ježka, který říká, že listinné akcie obecně jsou přežitkem z 19. století a v transparentní ekonomice v zásadě nemají co dělat,“ odpověděl Jiří Skuhrovec z výzkumného týmu doktorandů Fakulty sociálních věd UK zIndex.

Vyjádřil se také pro zrušení listinných akcií vůbec.

Marián Vojtek, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme