Komerční banka hlásí nad očekávání dobré výsledky

Komerční banka za poslední čtvrtletí loňského roku hlásí zisk na úrovni 3,37 miliardy korun. Tím o celých 230 milionů překonala odhady analytiků. Zároveň je banka překvapila i výší dividendy vyplácené akcionářům. Trh totiž očekával zhruba 200 korun, banka se ale rozhodla vyplatit dividendu o 70 korun vyšší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komerční banka | Foto: Marián Vojtek

„Banky v českém prostředí prošly určitým vyčištěním a konsolidací již v předcházejících letech. České banky operují pouze v českém sektoru, mohly tak těžit z určité síly české ekonomiky a neobsahovaly tolik toxických aktiv. Konec konců zlepšil se i poměr nákladů k výnosům. Takže efektivnost postupem let vzrůstala,“ vysvětluje analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz důvody, proč se českým bankám daří, zatímco mnohé bankovní domy v jiných zemích jsou kvůli krizi pod tlakem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci českých bank mluvil na Rádiu Česko analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz

Začíná se ale dařit i zahraničním bankám. Například zisk Societe General, vlastníka Komerční banky, loni činil 3,92 miliard eur; předloni šlo jen o 678 milionů.

„Pokud se daří vlastníkovi, samozřejmě to prospívá dceřiným společnostem. Minimálně v tom, že není žádný rušivý faktor, který by je mohl ovlivňovat. Jinak banky působí v podstatě nezávisle, regulovány prostředím, kde působí. Konkrétně u nás Českou národní bankou,“ pokračuje Hlinomaz.

Analytici Erste tvrdí, že letos bude muset Komerční banka tvořit vyšší rezervy pro případ, že její klienti nebudou splácet půjčky. Navíc se čeká, že zájem o nové úvěry nebude příliš velký.

„Částečně s tím souhlasím. Meziroční růst výnosů není příliš veliký. Úspěch, kterého bylo dosaženo, úzce souvisel s omezením nákladů na riziko. Tedy vnitřními faktory a ne nějakou dramatickou změnou na trhu. Co se týče úvěrů, právě Komerční banka nabírala a nabírá mladé klienty a situace u ní proto nemusí být tak výrazná, jako v portfoliích jiných bank, které mají domácnosti již mnoho a mnoho let a někteří klienti opticky stárnou a jejich situace může být horší,“ dodává Hlinomaz.

Akcie českých bank jsou podle něj i nadále zajímavé.

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme