Měkčí pravidla by dovolila přijmout euro dříve

Eurem bychom mohli začít platit už za čtyři roky. Podle Světové banky může Česká republika díky zmírnění rozpočtových pravidel Paktu stability a růstu splnit maastrichtská kritéria už v roce 2007, stejně jako Slovensko, Polsko a Maďarsko. Jednotnou evropskou měnu by tak mohla přijmout v roce 2009.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Naši ekonomové pokládají odhad Světové banky za optimistický a domnívají se, že splnění všech pěti maastrichtských kritérií do roku 2007 by pro Česko bylo obtížné.

Hlavní analytik České spořitelny Viktor Kotlán pochybuje dokonce i o roce 2008. "Já se domnívám, že i přes to uvolnění Paktu stability a růstu nebude Česká republika pravděpodobně schopna splnit podmínku tříprocentního deficitu dříve než v roce 2008. Myslím si, že to bude dokonce spíše později než v roce 2008," řekl Kotlán.

I kdyby naše země kritéria včas splnila, nebyla by podle Jana Fraita, člena bankovní rady České národní banky, na přijetí eura v roce 2009 připravena. Vedle maastrichtských kritérií bychom totiž před vstupem do eurozóny měli splnit ještě další podmínky. "Především je nutno stabilizovat veřejné rozpočty na dlouhodobé bázi, aby nehrozily problémy několik let poté, co euro přijmeme. A provést takové reformy, které zvýší odolnost ekonomiky vůči šokům. Zejména je nutné reformovat trh práce," doplnil Frait.

Přijetí potřebných reforem ale ještě nějaký čas potrvá a s přijetím eura proto není zapotřebí spěchat, připomíná Viktor Kotlán. "Pokud nebude nějaký výrazný tlak ze strany našich okolních zemí ve smyslu, že by Slovensko, Polsko a Maďarsko už platily eurem a Česká republika by se ještě stále rozmýšlela, to by určitě pro mezinárodní investory mohla být zdánlivě špatná zpráva, tak se domnívám, že si klidně můžeme dovolit přijmout euro po roce 2010," dodal Kotlán.

Naďa Bělovská, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme