Meziroční míra inflace v ČR zůstala v srpnu na 1,7 procenta
Meziroční míra inflace za srpen se v České republice drží na 1,7 procenta. Vyplývá to ze šetření Českého statistického úřadu. Míra inflace je tak stejná jako v červenci. Za celý letošní rok se pohybuje kolem 1,8 procenta, tedy pod inflačním cílem České národní banky, která ho stanovila na 2 %. Oproti minulému měsíci klesly ale například spotřebitelské ceny a to o tři desetiny procenta. Což bylo dáno hlavně zlevněním ovoce, zeleniny a nealkoholických nápojů.
To, že se inflace v srpnu drží na červencových číslech, je pro českou ekonomiku dobrá zpráva, řekl na Rádiu česko analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
„Protože ceny v obchodech zůstávají na stabilních úrovních. Samozřejmě k růstu cen dojde, dojde k němu příští rok a to z důvodů zvýšení nižší sazby DPH,“ dodal
Nejnovější údaje o inflaci jsme na Rádiu Česko rozebrali s analytikem UniCredit Bank Patrikem Rožumberským.
Připomněl, že ve srovnání míry inflace České republiky s inflací v eurozóně, je inflace v ČR na nižší úrovni. „V eurozóně se dlouhodobě pohybuje nad 2 procenty, v ČR už od začátku roku inflace kolísá v úzkém intervalu mezi 1,6 až 2 procenty. A dá se očekávat, že i v dalších měsících nepřesáhne 2 procenta,“ vysvětlil.
V příštím roce ceny potravin porostou
Co se týče spotřebitelských cen, ty v porovnání s předchozím měsícem poklesly o 0,3 procenta. Tento pokles byl podle analytika dán především poklesem cen potravin. „Což není pro měsíc srpen nic neobvyklého. Nicméně ten letošní pokles byl výraznější než obvykle,“ dodal.
I když ceny zeleniny a ovoce klesají, zvedají se ceny pečiva. Podle ekonomů je ale pro spotřebitele pozitivní zpráva, že letošní sklizeň obilí byla lepší než loni. „Jeden faktor je dobrá sklizeň v ČR, jiný může být vývoj cen potravin na globálních trzích, který je podstatnější pro vývoj cen pečiva. I tady se však domnívám, že světová úroda bude letos lepší než loni a předpokládám, že ceny potravin, včetně pečiva, budou nadále klesat,“ uvedl.
Podle něj to může být do budoucna kompenzujícím prvkem pro zvýšení DPH. „Nicméně v každém případě efekt vyšší DPH bude silnější, což znamená, že v příštím roce ceny potravin vzrostou,“ dodal.