Kapsch chce jít kvůli mýtnému k soudu. Nelíbí se mu rozhodnutí antimonopolního úřadu

Společnost Kapsch se kvůli rozhodnutí antimonopolního úřadu o mýtném tendru obrátí na soud. Současný provozovatel mýtného systému nesouhlasí s úterním rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který potvrdil platnost smlouvy mezi ministerstvem dopravy a konsorciem CzechToll/SkyToll.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýtná brána společnosti Kapsch | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podle firmy Kapsch porušil nejen vlastní rozhodovací praxi, ale i judikáty správního soudu či zásady Evropské komise, informoval mluvčí firmy David Šimoník.

„Zamítavé rozhodnutí předsedy ÚOHS nás nepřekvapilo, pouze potvrdilo dříve nastavenou linii první instance. Trváme na tom, že ÚOHS flagrantně porušil naše práva na spravedlivý a transparentní proces. Obrátíme se na nezávislý soud, aby o tom rozhodl,“ mluvčí Kapsche Šimoník.

Rakouská společnost už v minulosti avizovala, že spor může skončit u mezinárodní arbitráže nebo Evropské komise.

Rozhodování úřadu

Antimonopolní úřad na konci loňského roku zamítl stížnost Kapsche proti mýtné smlouvě mezi vítězným konsorciem a státem. Argumentoval tím, že stát porušil předběžné opatření vydané ÚOHS, které mu zakazovalo smlouvu podepsat.

Smlouva ministerstva na provoz mýtného je platná, potvrdil antimonopolní úřad

Číst článek

Podle ministerstva dopravy v čele s Danem Ťokem (za ANO) ovšem předběžné opatření pozbylo platnosti.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj v úterý navíc prosincové rozhodnutí úřadu potvrdil a zamítl rozklad, který proti němu podal Kapsch.

Kapsch tvrdí, že antimonopolní úřad porušil vlastní rozhodnutí a předběžné opatření platí. Podle mluvčího firma v minulosti žádala po spojení všech řízení okolo mýta do jednoho řízení o vydání nového předběžného opatření.

„Tehdy nám bylo ze strany ÚOHS sděleno, že by to bylo nadbytečné, neboť už přece předběžné opatření existuje,“ podotkl Šimoník s tím, že ÚOHS měl podobné ujištění podat i krajskému soudu, na který se Kapsch s žádostí o předběžné opatření také obrátil.

Stát vybral na mýtném rekordních 10,8 miliardy korun. Meziročně jde o čtyřprocentní nárůst

Číst článek

ÚOHS v úterý oznámil, že předseda úřadu nesouhlasí s tvrzením Kapsche, že se předběžné opatření mělo vztahovat na celé společné řízení.

Podle něj úřad platnost a účinnost předběžného řízení vyhodnotil správně a předběžné opatření tak přestalo platit po rozhodnutí ÚOHS, ve kterém neshledalo protiprávnost mýtného tendru.

Rozhodnutí uvítalo ministerstvo dopravy i vítězné konsorcium. Přípravy nového mýtného systému tak budou pokračovat.

Spor o mýtné

V mýtném tendru zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz.

ÚOHS se zadávacím řízením na systém elektronického mýtného začal zabývat z vlastní iniciativy v říjnu 2017. Právě v tomto správním řízení vydal předloni v listopadu předběžné opatření, které ministerstvu zakazovalo uzavřít s vítězem tendru smlouvu až do pravomocného rozhodnutí.

Tendr na mýtné: Kapsch podal žalobu na antimonopolní úřad, vadí mu zamítnutí jeho námitek

Číst článek

V následujících měsících úřad zahájil na návrh Kapsche další čtyři správní řízení, které postupně spojoval do jednoho správního řízení, jež ukončil loni v září.

V prosinci ÚOHS zamítl návrh Kapsche na zrušení podepsané smlouvy a o několik dní později zastavil také řízení o námitkách. Zamítnutí námitek už Kapsch napadl žalobou u Krajského soudu v Brně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme