Návrh státního rozpočtu půjde do finále

Do závěrečného schvalování prošel ve sněmovně vládní návrh rozpočtu na příští rok. Dolní parlamentní komora by o něm a jednotlivých pozměňovacích návrzích měla hlasovat v úterý 18. prosince. Vzhledem k tomu, že poslanci podali téměř 500 pozměňovacích návrhů, ministr financí Jiří Rusnok varoval před přijímáním všech dodatečných návrhů jdoucích nad rámec rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Ten počítá se schodkem 46 miliard korun, příjmy 690 miliard a výdaji 737 miliard. V těchto mantinelech se poslanci snažili prosadit různé změny především ve výdajích. Ministr Rusnok předpokládá, že největší přesuny se budou týkat kapitol ministerstev zdravotnictví, kultury a školství.

V jednotlivých kapitolách navrhli poslanci mnoho změn. Kanceláři prezidenta republiky například navrhli přidat více než 72 miliónů korun, horní parlamentní komoře pak sebrat deset miliónů korun. Rozpočet Úřadu vlády zřejmě přijde o dvacet miliónů korun a Úřad veřejného ochránce lidských práv o deset miliónů korun.

Protože zdroje jsou omezené, navrhlo mnoho poslanců i přesun prostředků z vládní rozpočtové rezervy. To se ale ministru financí příliš nelíbí. "To je položka, kterou předepisuje zákon o rozpočtových pravidlech, že vláda má vyhradit takovouto rezervu na neočekávané výdaje, nastanou-li nějaké povodně, kalamita, a ta rezerva by měla dosahovat výše 0,3 procenta celkových výdajů. Bohužel tento požadavek zákona už Poslanecká sněmovna svým způsobem nedodržela loni a vypadá to, že ji bude krátit i letos. Samozřejmě z toho radost nemám".

"Poslanci pohrdají přáním občanů", řekla Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu rozpočtových a příspěvkových organizací po jednání Poslanecké sněmovny o státním rozpočtu na příští rok. Vondrová je zklamána tím, že nikdo z poslanců nenavrhl průchodný způsob, jak zvednout platy zaměstnancům těchto organizací.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme