Pokusy o posílení čínského juanu se zatím míjejí účinkem

Naposledy propásl šanci Mezinárodní měnový fond. Slíbil sice na žádost členských států posílení dohledu nad hospodářskými mocnostmi, dál se ale nedostal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Peking oproti tomu včera zvýšil povinné rezervy v komerčních bankách, což je podle analytiků důkaz, že se Čína chce vyhnout přitvrzení měnové politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Mejstřík, ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve Světě o desáté

Michal Mejstřík, ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a znalec čínské ekonomiky ve Světě o desáté poznamenal, že otázkou je i samotné chápání tohoto problému. „Čínská měna, která je určitým způsobem zavěšena na americký dolar podhodnocuje pozici Číny a dává mimořádnou vývozní výhodu,“ připomněl kritiku Američanů i dalších zemí.

Američané chtějí rychlejší posilování čínské měny, Peking naopak chce postupné, pozvolnější posilování.

„Konflikt je o to vážnější, a proto ho bude řešit G20, že celá řada zemí hrozí tím, že zavede omezení liberalizace cenových toků a to je situace, kterou má šanci ovlivnit Mezinárodní měnový fond,“ uvedl Mejstřík.

Milan Kopp, Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme