Rodina Jana Antonína Bati žádá po Slovensku náhradu za zabavený majetek

Potomci Jana Antonína Bati v Bratislavě žádají od Slovenska odškodné jako náhradu za majetek, o který Baťova rodina přišla na základě Benešových dekretů. Firmě Baťa patřil na Slovensku například bojnický zámek. Rodina založila i město Partizánske, tehdejší Baťovany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potomci Jana Antonína Bati chtějí vrátit na Slovensko některé myšlenky batismu a žádají náhradu za zabavený majetek

Potomci Jana Antonína Bati chtějí vrátit na Slovensko některé myšlenky batismu a žádají náhradu za zabavený majetek | Foto: Vojtěch Berger

Podle právníků Baťovy rodiny jsou šance na odškodné na Slovensku vyšší než v Česku, protože Baťovi potomci použijí jiné právní argumenty, než jiná větev rodiny použila u českých soudů a předběžně neuspěla.

Baťovi potomci totiž v tomto případě nežádají prolomení Benešových dekretů, ale jejich důsledné naplnění. Rodině totiž měla být za znárodněný majetek vyplacena finanční kompenzace, ale nestalo se tak. Potomci ji chtějí nyní vyplatit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení Baťových potomků v Bratislavě sledoval zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Hodnotu majetku na Slovensku nechtěli Baťovi potomci přímo vyčíslit, protože všechno podle nich záleží na slovenském ministerstvu financí, které musí přidat svůj vlastní odhad.

Rodina doufá, že se případ vůbec nedostane ke slovenským soudům, protože se chce dohodnout s ministerstvem hned na začátku.

Letos na jaře slovenské soudy zrušily Baťův poválečný trest za údajnou kolaboraci s nacisty. Na základě tohoto verdiktu žádá rodina Jana Antonína Bati o náhradu za majetek zabavený na základě Benešových dekretů.

Vojtěch Berger, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme