Soud nepřiznal Bestsportu právo hlasovat na schůzi věřitelů

Reorganizace, nebo konkurz. O tom, jak nakonec dopadne zadlužená Sazka, rozhodnou její věřitelé. Ne ale všichni, hlasovací právo teď mají jen věřitelé s přiznanými pohledávkami, kterých je celkově za 8,4 miliardy korun. Většinu těchto pohledávek drží v rukou firmy kolem skupin KKCG a PPF. Soudce teď rozhoduje o tom, zda přizná hlasovací právo i věřitelům, jejichž pohledávky nebyly přezkoumané. Právo hlasovat ale nepřiznal například firmě Bestsport, která je ovládána Sazkou a která provozuje O2 arenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák | Foto: ČTK

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák už předtím kvůli přístupu k pohledávce Bestsportu zpochybnil nezávislost soudce.

Věřitelé Sazky se rozhodli ponechat ve funkci prozatímní věřitelský výbor ve stejném složení. Doplnili jej pouze o zástupce zajištěných věřitelů, tedy agenta držitelů dluhopisů The Bank of New York Mellon, jímž bude advokát Tomáš Otruba.

Soud ponechal ve funkci dosavadního prozatímního insolvenčního správce Sazky Josefa Cupku. Věřitelé o jeho případném odvolání nemohli hlasovat.

Schůze věřitelů se teď odehrává v budově soudu, z Národního domu na Vinohradech v Praze se musela přestěhovat kvůli plánovanému plesu.

Program má asi sedm bodů. Kromě už zmíněného „zlatého hřebu nakonec“, tedy co dál se Sazkou, budou věřitelé volit i věřitelský výbor – jakýsi orgán, který za ně bude jednat, rozhodovat o tom, jestli hlasovací právo zůstane jen těm pohledávkám, které správce Cupka zjistil a nepopřel je, nebo jim toto právo omezí.

Jednání je velmi zdlouhavé, dopoledne ho několikrát narušily námitky Aleše Hušáka, jeho právníků i právníků jemu spřízněných firem.

Hušák vznesl námitku podjatosti soudce. Vedl se spor o výklad některých ustanovení insolvenčního zákona. Namítal dokonce i to, že je ze strany soudu šikanován, když ho soud údajně opakovaně vyzýval, ať potvrdí pravost svého podpisu na některých listinách.

Schůze bude mít zcela jistě dohru u odvolacího soudu. Firmám spřízněným s Alešem Hušákem se nelíbí, že Bestsport neměl hlasovací práva a dnešní schůzi – ať už dopadne jakkoli – napadne.

Martin Drtina, Tereza Bartůňková, Eva Presová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme