Stát chce pomoci mladým k vlastním bytům

Získání vlastního bytu by mělo být pro mladé lidi dostupnější. Ministerstvo pro místní rozvoj jim chce pomoci dvěma novými typy státní podpory. Půjde jednak o výhodnou dvousettisícovou půjčku pouze s tříprocentním úrokem a dále o dotaci k úrokům hypotečního úvěru na pořízení staršího bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tento záměr zdůvodňuje šéf resortu Petr Lachnit. "Děláme takové podpůrné kroky, aby si lidé, zejména mladí, mohli pořizovat byty ve starší zástavbě, která je levnější z hlediska nájemného." Negativně podle něj působí fakt, že se mladí nastěhují do takzvaných startovacích bytů, ale v nové výstavbě, kde je vysoký nájem. "Vysoký nájem by musel být dotován jinými prostředky, například sociálními, o čemž se zatím neuvažuje, takže uvažujeme o půjčkách mladým formou úrokových dotací k úvěrům na bydlení, zejména ve starší zástavbě."

Dotace k úrokům pro hypotéky ve výši tří procent má být poskytována od ledna. Jde o vůbec první podporu státu na pořízení staršího bytu. Hypotéku bude možné kombinovat se zmíněnou půjčkou z fondu rozvoje bydlení, kterou by měla v nejbližších týdnech schválit vláda. Žadatel si bude moci dvěstě tisíc s tříprocentním úrokem půjčit i na počáteční vklad pro hypoteční úvěr. Nárok na oba typy podpory budou moci uplatnit zájemci do 35 let.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme