Stát chce pomoci mladým k vlastním bytům

Získání vlastního bytu by mělo být pro mladé lidi dostupnější. Ministerstvo pro místní rozvoj jim chce pomoci dvěma novými typy státní podpory. Půjde jednak o výhodnou dvousettisícovou půjčku pouze s tříprocentním úrokem a dále o dotaci k úrokům hypotečního úvěru na pořízení staršího bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

Tento záměr zdůvodňuje šéf resortu Petr Lachnit. "Děláme takové podpůrné kroky, aby si lidé, zejména mladí, mohli pořizovat byty ve starší zástavbě, která je levnější z hlediska nájemného." Negativně podle něj působí fakt, že se mladí nastěhují do takzvaných startovacích bytů, ale v nové výstavbě, kde je vysoký nájem. "Vysoký nájem by musel být dotován jinými prostředky, například sociálními, o čemž se zatím neuvažuje, takže uvažujeme o půjčkách mladým formou úrokových dotací k úvěrům na bydlení, zejména ve starší zástavbě."

Dotace k úrokům pro hypotéky ve výši tří procent má být poskytována od ledna. Jde o vůbec první podporu státu na pořízení staršího bytu. Hypotéku bude možné kombinovat se zmíněnou půjčkou z fondu rozvoje bydlení, kterou by měla v nejbližších týdnech schválit vláda. Žadatel si bude moci dvěstě tisíc s tříprocentním úrokem půjčit i na počáteční vklad pro hypoteční úvěr. Nárok na oba typy podpory budou moci uplatnit zájemci do 35 let.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme