Stavebnictví se daří

Českému stavebnictví se daří. Jen v dubnu vzrostla stavební výroba podle informací Českého statistického úřadu o mimořádných 62 procent. Tak enormní nárůst se už zřejmě nebude opakovat, protože souvisí především se změnou daně z přidané hodnoty. Stavební práce totiž byly v květnu přesunuty z nižší, pětiprocentní sazby do základní devatenáctiprocnentní sazby daně z přidané hodnoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba | Foto: Metrostav

Lidé se proto v dubnu ještě snažili využít toho, že byly stavební práce levnější. Podle Davida Marka ze společnosti Patria Online je mimořádný dubnový nárůst stavební výroby spíš účetní záležitostí. "Vzhledem k tomu, že od 1. května byly přeřazeny stavební práce do základní sazby DPH, každý kdo mohl, tak dofakturoval v dubnu ještě s nižší daňovou sazbou S ohledem na to je možné očekávat, že v příštích měsících budou stavební statistiky méně příznivé, možná i záporné, právě proto, že v dubnu vyfakturovány některé zakázky již napřed."

Markéta Kaclová, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme