Stávku v Nové huti podpořila většina zaměstnanců
Stávka v ostravské Nové huti je doslova na spadnutí. Dnes odboráři oznámili, že mají podpisy více než poloviny z jedenácti tisíc zaměstnanců, což byla poslední překážka pro vyhlášení největší protestní akce v historii českého hutnictví. Stávka bude trvat 24 hodin a o přesném termínu by se mělo rozhodnout v pondělí. Atmosféra ve společnosti je velmi napjatá.
Sbírání podpisů za vyšší platy ale provázelo nečestné a nezákonné jednání. Tvrdí to člen stávkového výboru Jaroslav Marek. Zaměstnavatel se podle něj snažil pracovníky ovlivňovat. "Jsou to jednotlivé nátlaky, podbízení nebo i vyhrožování, donucování a takovéto praktiky," popisuje Marek.
Vedení Ispatu Nová huť s těmito slovy důrazně nesouhlasí. Mluvčí Ivo Čelechovský je přesvědčen, že žádný zákon porušen nebyl. "Všichni nadřízení mají právo vědět, zda dojde k překážce v práci na straně zaměstnance, která by mohla narušit výkon této práce, včetně účasti ve stávce," cituje ze zákona Čelechovský.
Odboráři ale nechtějí být konkrétnější. Neřekli ani, kdo a jak měl být osloven v souvislosti s podporou stávky. V každém případě podávají proti vedení podniku trestní oznámení. Termín stávky, kvůli které začala v podniku 10. května podpisová kampaň, stanoví Podniková odborová rada INH na svém pondělním zasedání.
V Nové huti ani českém hutnictví se od roku 1989 zatím ještě nestávkovalo celých 24 hodin. Odbory státní Nové huti uspořádaly první protestní akci kvůli kolektivnímu vyjednávání v roce 1995. Šlo o mítink zaměstnanců. V roce 2002 protestovali kvůli nespokojenosti s restrukturalizací podniku před úřadem vlády.
Od loňského ledna je firma v soukromých rukou, jejím rozhodujícím vlastníkem je nizozemská společnost LNM Holdings.