Těžební společnost NWR prohloubila ztrátu. Daří se jí ale plnit plán úspor

Těžební společnost NWR, která vlastní černouhelnou firmu OKD, oznámila výsledky svého hospodaření ve třetím čtvrtletí letošního roku. Ty potvrdily problémy s odbytem. Podnik měl ztrátu přes 122 milionů eur, tedy více než tři miliardy korun. Přitom ve stejném období v loňském roce měl čistý zisk více než 34 milionů eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Za tři letošní čtvrtletí má NWR čistou ztrátu téměř 528 milionů eur, v přepočtu přes 13,5 miliardy korun.

Nicméně čtvrtletní výsledky jsou relativně příjemným překvapením, protože analytici čekali mnohem vyšší ztrátu.

Firmu trápí klesající ceny uhlí a menší prodeje. Jak podniky snižovaly výrobu, odebíraly také méně uhlí. NWR se ve svém novém odhadu pohybuje na spodní hranici dříve plánovaného množství prodaného uhlí.

Za celý rok společnost očekává těžbu a prodej uhlí okolo 9 milionů tun ve výrobě, respektive 9,5 milionu tun v prodeji uhlí, s rovnoměrným podílem koksovatelného a energetického uhlí.

Průměrnou cenu koksovatelného uhlí pro poslední čtvrtletí sjednala na 101 eur za tunu. Ve třetím čtvrtletí klesly tržby NWR meziročně o 31 procent.

Špatnou situaci řeší firma výrazným šetřením. Pracuje na tom už rok a plánované úspory plní tak, jak si předsevzala. Potřebuje totiž mít přísun hotovosti a Exportní kreditní agentura, od které si půjčila, bedlivě sleduje, jak se snižování nákladů daří.

NWR doufá, že získá další nebo delší provozní úvěr. Finanční ředitel společnosti Marek Jelínek v konferenčním hovoru o hospodářských výsledcích řekl, že při současných cenách uhlí by měla už příští rok dosáhnout pozitivního cash flow.

NWR propustila 250 lidí z administrativy, přestěhovala své sídlo, prodává Ostravskou koksárnu za téměř 2,5 miliardy korun a chce zavřít ztrátový Důl Paskov.

Také vyjednává s odboráři o platech. Zatím se na kolektivní smlouvě nedohodli a odbory vyhlásily referendum mezi zaměstnanci, zda mají jít do stávky. OKD zaměstnává 13 tisíc lidí.

Čistý zisk (resp. ztráta) těžební společnosti NWR (2008 - 2013) | Foto: ČTK

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme