V Británii diskuse o maximální týdenní pracovní době

Po květnovém rozhodnutí Evropského parlamentu zrušit možnost výjimky z ustanovení o maximální osmačtyřicetihodinové pracovní době Británie zaznamenala první úspěch ve snaze výjimku udržet při životě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Vítězství hlasu "Ne" ve francouzském a nizozemském referendu se považuje za doklad sílící podpory pro anglosaský model svobodného obchodu v rámci Unie a sílící nedůvěry vůči tzv galsko-rýnskému modelu, který je prosazován ve Francii a v Německu. Podpora vyjádřená několika zeměmi Unie Británii, která trvá na výjimce z ustanovení o osmačtyřicetihodinovém pracovním týdnu, znamená, že tato věc se udrží na pořadu do příštího roku, kdy poslanci evropského parlamentu budou mít možnost o tomto opatření zauvažovat znovu.

Britští ministři argumentují, že zaměstnanci v Británii i jiných zemích by měli mít možnost pracovat víc než 48 hodin týdně, jestliže si to přejí. Podle britského ministra průmyslu a obchodu Alana Johnsona je možnost této volby klíčově důležitá pro soutěživost a vytváření pracovních míst. "Všichni potřebujeme prosazovat pružnost," vysvětlil ministr Johnson.

Tento postoj na zasedání v Lucembursku podpořili jeho ministerští kolegové z Německa, Polska, Rakouska, Maďarska, Malty, Kypru a několik dalších. Na druhé straně Francie je v čele těch, kdo chtějí skoncovat s možností uplatňovat výjimku. A do tohoto tábora patří také Belgie, Švédsko, Španělsko, Řecko, Finsko, Litva a Maďarsko.

Generální ředitel Britské obchodní komory David Frost v rozhovoru pro BBC řekl, že výsledek lucemburského zasedání je dobrá zpráva pro podnikání a pro budoucí prosperitu Evropy.

"Pružnost je silnou stránkou britského pracovního trhu a dopomůže k udržení soutěživosti podnikání ve světovém hospodářství," řekl Frost. Pevný postoj britské vlády ocenil také konzervativní poslanec evropského parlamentu Philip Bushill-Matthews.

Avšak generální tajemník odborového svazu Unison Dave Prentis vládu kritizoval. "Podle našeho názoru je zarážející, když britská vláda nadále prosazuje udržení možnosti výjimky - my Britové, už máme nejdelší pracovní dobu v Evropě - v jiných zemích se bez výjimky obejdou, tak proč by se na britské pracující mělo vztahovat jiné pravidlo?," položil řečnickou otázku šéf odborového svazu Unison.

Jisté je, že debata o maximální pracovní době v Unii zdaleka neskončila.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme