V Británii diskuse o maximální týdenní pracovní době

Po květnovém rozhodnutí Evropského parlamentu zrušit možnost výjimky z ustanovení o maximální osmačtyřicetihodinové pracovní době Británie zaznamenala první úspěch ve snaze výjimku udržet při životě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Vítězství hlasu "Ne" ve francouzském a nizozemském referendu se považuje za doklad sílící podpory pro anglosaský model svobodného obchodu v rámci Unie a sílící nedůvěry vůči tzv galsko-rýnskému modelu, který je prosazován ve Francii a v Německu. Podpora vyjádřená několika zeměmi Unie Británii, která trvá na výjimce z ustanovení o osmačtyřicetihodinovém pracovním týdnu, znamená, že tato věc se udrží na pořadu do příštího roku, kdy poslanci evropského parlamentu budou mít možnost o tomto opatření zauvažovat znovu.

Britští ministři argumentují, že zaměstnanci v Británii i jiných zemích by měli mít možnost pracovat víc než 48 hodin týdně, jestliže si to přejí. Podle britského ministra průmyslu a obchodu Alana Johnsona je možnost této volby klíčově důležitá pro soutěživost a vytváření pracovních míst. "Všichni potřebujeme prosazovat pružnost," vysvětlil ministr Johnson.

Tento postoj na zasedání v Lucembursku podpořili jeho ministerští kolegové z Německa, Polska, Rakouska, Maďarska, Malty, Kypru a několik dalších. Na druhé straně Francie je v čele těch, kdo chtějí skoncovat s možností uplatňovat výjimku. A do tohoto tábora patří také Belgie, Švédsko, Španělsko, Řecko, Finsko, Litva a Maďarsko.

Generální ředitel Britské obchodní komory David Frost v rozhovoru pro BBC řekl, že výsledek lucemburského zasedání je dobrá zpráva pro podnikání a pro budoucí prosperitu Evropy.

"Pružnost je silnou stránkou britského pracovního trhu a dopomůže k udržení soutěživosti podnikání ve světovém hospodářství," řekl Frost. Pevný postoj britské vlády ocenil také konzervativní poslanec evropského parlamentu Philip Bushill-Matthews.

Avšak generální tajemník odborového svazu Unison Dave Prentis vládu kritizoval. "Podle našeho názoru je zarážející, když britská vláda nadále prosazuje udržení možnosti výjimky - my Britové, už máme nejdelší pracovní dobu v Evropě - v jiných zemích se bez výjimky obejdou, tak proč by se na britské pracující mělo vztahovat jiné pravidlo?," položil řečnickou otázku šéf odborového svazu Unison.

Jisté je, že debata o maximální pracovní době v Unii zdaleka neskončila.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme