V energetické chudobě žije až 1,4 miliardy obyvatel

Zástupci více než sedmdesáti evropských a afrických organizací dnes v norském Oslu na mezinárodní konferenci Energie pro všechny chtějí vyzvat k přehodnocení evropského rozvojového rozpočtu a k zahájení boje s energetickou chudobou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotovoltaika. Solární energie. Slunce | Foto: Free Digital Photos

„Energetická chudoba je definovaná jako spotřeba na jednotlivce, která je menší než 120 kilowatt ročně. Je to asi 320 wattů denně, což znamená 3 hodiny 20 minut svícení stowattovou žárovkou. V této energetické chudobě žije kolem 1,4 miliardy obyvatel,“ upřesnil expert na rozvojovou pomoc ze sdružení Educon Tomáš Tožička.

Například na africkém venkově mají přístup k elektřině pouze 3 lidi z 20. Rozvoj venkova tak je velmi bržděn a nikdo se nemůže divit velkému odlivu obyvatel z vesnic. „K zabránění tohoto odlivu, k možnostem rozvoje venkova je zaměřena naše výzva tak, aby projekty byly zaměřeny na elektrifikaci těchto oblastí,“ upřesnil Tožička.

Občanské sdružené Educon spolu s pěti dalšími z Česka se připojilo k výzvě: Energie pro všechny do roku 2030, která bude dnes zveřejněna. „Našim cílem je, aby Evropská komise, Evropský parlament zaměřily projekty více na chudé oblasti,“ přiblížil expert na rozvojovou pomoc.

V chudých regionech by se měla podle výzvy více podporovat například fotovoltaická energie, vítr, malé vodní zdroje nebo biomasa v oblastech, kde je využitelná. „Je třeba zamyslet se nad manažerskými systémy, které umožní realizaci těchto projektů, a ty existují,“ poznamenal Tožička.

Alice Kottová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme