Volkswagen přestává být chráněn před převzetím

Evropský soudní dvůr v Lucemburku dnes zrušil platnost zákona chránícího společnost Volkswagen před převzetím. Právní předpis, který platil od roku 1960, údajně porušuje unijní pravidla. Německou automobilkou tak díky dnešnímu verdiktu s největší pravděpodobností ovládne společnost Porsche.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volkswagen | Zdroj: ČTK

Stuttgartský koncern má zatím ve Volkswagenu více než jedenatřicetiprocentní podíl. Šéf automobilky Porsche Wendelin Wiedekind v první reakci uvedl, že "má jeho společnost pochopitelně velký zájem na plném uplatnění hlasovacích práv v dozorčí radě Volkswagenu".

Podle Porsche totiž soud shledal v rozporu s pravidly EU taky tu část zákona, která německé vládě a spolkové zemi Dolní Sasko garantovala dva zástupce v dozorčí radě v případě, že budou disponovat více než jednou akcií VW. Podle expertů směřuje Porsche k tomu, aby v největší evropské automobilce získalo většinový podíl.

Evropský soudní dvůr se ztotožnil s argumentací Evropské komise, která tvrdila, že zákon o Volkswagenu brání volnému pohybu kapitálu. Německá vláda pak prý nedokázala dostatečně obhájit svůj postoj, že právní předpis slouží především k udržení pracovních míst. Po zveřejnění soudního verdiktu posílily jak akcie Volkswagenu, tak především koncernu Porsche.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme