Zemřel jeden ze zakladatelů eura, Tommaso Padoa-Schioppa
Italský ekonom Tommaso Padoa-Schioppa, o němž se hovořilo jako o jednom z intelektuálních architektů eura, zemřel ve věku sedmdesáti let na srdeční selhání v noci na neděli při večeři s přáteli. Byl členem první výkonné rady Evropské centrální banky a bývalým ministrem hospodářství Itálie.
Při svém sedmiletém působení v Evropské centrální bance patřil Padoa-Schioppa mezi šest členů, kteří měli za úkol provést euro jeho prvními roky, když jím v roce 1991 začalo platit prvních jedenáct členských zemí.
Zcela nedávno Schioppu požádala řecká vláda o pomoc při boji s dluhovou krizí a firma Fiat Industrial ho na počátku tohoto měsíce jmenovala do své správní rady.
Ve Světě o desáté s analytikem České spořitelny Petrem Zahradníkem o počátcích eura a jednom z jeho zakladatelů Tommasovi Padoa-Schioppovi
„V době, kdy pomáhal zavádět společnou evropskou měnu, se diskutovalo o tom, jakým způsobem ji zavést,“ uvádí do historie eura analytik České spořitelny Petr Zahradník.
„Je třeba si připomenout, že dnešní podoba eura je výsledkem druhého pokusu o jeho zavedení. K prvnímu došlo koncem šedesátých let a ke druhému na konci let sedmdesátých, to byl proces, který vedl ke vzniku eura. V té době byl už pan Padoa-Schioppa velmi aktivní, byl šéfem příslušného direktoriátu Evropské komise.“
Podle Zahradníka byla očekávání tvůrců eurozóny v podstatě identická s dnešními výsledky. „Původní předpoklady byly takové, že v rámci evropského měnového systému vznikne pozvolným snižováním rozpětí oscilace kurzů mezi jednotlivými zeměmi jednotná evropská měna a že se budou pozvolna slučovat pravomoci centrálních bank jednotlivých států.“
„Původní tvůrci spíše předpokládali přirozenější vývoj. Ale v době, kdy byl Tommaso Padoa-Schioppa v první várce Evropské centrální banky, bylo už naprosto zřejmé, že zvítězil řízený proces – že jednoho dne skončí pravomoci národních centrálních bank a převedou se na pravomoci Evropské centrální banky ve Frankfurtu,“ popisuje Zahradník vývoj.