Zemřel jeden ze zakladatelů eura, Tommaso Padoa-Schioppa

Italský ekonom Tommaso Padoa-Schioppa, o němž se hovořilo jako o jednom z intelektuálních architektů eura, zemřel ve věku sedmdesáti let na srdeční selhání v noci na neděli při večeři s přáteli. Byl členem první výkonné rady Evropské centrální banky a bývalým ministrem hospodářství Itálie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro

Euro | Foto: Marián Vojtek

Při svém sedmiletém působení v Evropské centrální bance patřil Padoa-Schioppa mezi šest členů, kteří měli za úkol provést euro jeho prvními roky, když jím v roce 1991 začalo platit prvních jedenáct členských zemí.

Zcela nedávno Schioppu požádala řecká vláda o pomoc při boji s dluhovou krizí a firma Fiat Industrial ho na počátku tohoto měsíce jmenovala do své správní rady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o desáté s analytikem České spořitelny Petrem Zahradníkem o počátcích eura a jednom z jeho zakladatelů Tommasovi Padoa-Schioppovi

„V době, kdy pomáhal zavádět společnou evropskou měnu, se diskutovalo o tom, jakým způsobem ji zavést,“ uvádí do historie eura analytik České spořitelny Petr Zahradník.

„Je třeba si připomenout, že dnešní podoba eura je výsledkem druhého pokusu o jeho zavedení. K prvnímu došlo koncem šedesátých let a ke druhému na konci let sedmdesátých, to byl proces, který vedl ke vzniku eura. V té době byl už pan Padoa-Schioppa velmi aktivní, byl šéfem příslušného direktoriátu Evropské komise.“

Podle Zahradníka byla očekávání tvůrců eurozóny v podstatě identická s dnešními výsledky. „Původní předpoklady byly takové, že v rámci evropského měnového systému vznikne pozvolným snižováním rozpětí oscilace kurzů mezi jednotlivými zeměmi jednotná evropská měna a že se budou pozvolna slučovat pravomoci centrálních bank jednotlivých států.“

„Původní tvůrci spíše předpokládali přirozenější vývoj. Ale v době, kdy byl Tommaso Padoa-Schioppa v první várce Evropské centrální banky, bylo už naprosto zřejmé, že zvítězil řízený proces – že jednoho dne skončí pravomoci národních centrálních bank a převedou se na pravomoci Evropské centrální banky ve Frankfurtu,“ popisuje Zahradník vývoj.

Martina Mašková, Lucie Maňourová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme