Češi už zase blbnou, zní v Bruselu kvůli debatám o czexitu

Tuzemské debaty o obecném referendu a možném hlasování o setrvání v Evropské unii už zaznamenali i tady v Bruselu. Zatím spíš budí zvědavost a nechápavé kroucení hlavou. A i když se doposud jedná o ojedinělé případy, je z nich zřejmé, že pověsti Česka na unijní půdě tyto úvahy rozhodně nepomáhají.

Komentář Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura na řádné schůzi sněmovny 17. ledna. | Zdroj: ČTK

„Co to zase blbnete? Nejdřív Zeman, teď czexit. Vy jste vážně odborníci na sebezničení,“ přivítal mě po návratu z dovolené s notnou dávkou sarkasmu maďarský kolega. Jeho popichování pramenilo i z toho, že pochází ze země, která je s Bruselem mnohem víc na nože než Česko a v jejím čele stojí politik, který je přeborníkem v populismu a vytěžování mocenských prebend.

'Oligarchové využívají unii jako pokladnu.' Europoslanci jsou znepokojeni čerpáním dotací v Maďarsku

Číst článek

Viktor Orbán by ale podle tohoto kolegy k referendu o členství nikdy nesáhnul a stejně jako velká většina Maďarů si odchod z EU nepřeje. Už jen kvůli tomu, jak z ní ekonomicky těží premiérova rodina – momentálně kvůli tomu také vyšetřovaná OLAFem.

Celé by to byla maximálně pikantní historka k pivu, kdyby druhý den nepřišel francouzský kolega z jednoho významného evropského média a nechtěl vysvětlit, o co v těch českých debatách o czexitu jde. A se stejnými dotazy se na české úředníky v Evropské komisi obracejí také jejich zahraniční kolegové, jak mi někteří potvrdili.

Ať už novináři nebo unijní úředníci, ani jedni nechápou, proč se v unii prosperující Česko o referendu o členství vůbec baví. Zvlášť když všichni vidí problémy, které provázejí odchod Britů. Vydat se jejich cestou by bylo v jejich očích čiré bláznovství. Vysvětlení, že je to kvůli straně s deseti procenty hlasů ve volbách, jejich hlava nebere už vůbec.

Nutno podotknout, že povědomí o české „exitové“ debatě nemají lidé v Bruselu z příspěvků Tomia Okamury a jeho soukmenovců, ale ze série článků, které v poslední době upozorňovaly na vážná rizika pro Česko vyplývající z případného vystoupení z EU.

Jejich napsání bylo naprosto na místě, protože dopady takového kroku by byly pro naši zemi fatální. Věřme, že se jejich obsah dostal také k zastáncům czexitu a zamysleli se nad ním. A doufejme, že další takové nebudou potřeba. Aby si víc lidí za hranicemi nezačalo myslet, že Češi definitivně zblbli.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme