Emoce a pot v cirkusovém šapitó

Pražská Letenská pláň se od čtvrtku proměnila ve stanové městečko. Pestrobarevná šapitó střídají bílé plátěné stany, mezi stromy se v sítích pohupují děti, mládež hraje badminton, mezi tím vším se krčí stánky s kávou a pochutinami a prostor se tu najde i pro dřevěný bar, kde vám načepují (trošku předražené) pivo či limonádu. Největší festival nového cirkusu v Česku Letní Letná začal.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cirk La Putyka, Airground

Cirk La Putyka, Airground | Foto: Cirk La Putyka

Dalo by se říct – letní idyla! Tady můžete vyrazit s rodinou na pohádku, s přáteli na pozoruhodná představení… Ale! Letos byl zahajovací večer jiný. Nikoli vinou organizátorů. Připravili tři představení  - ten kdo se nedostal na „novocirkusáky“ ze Španělska nebo na společné vystoupení souboru Cirk La Putyka a pouličních akrobatů z Rwandy, mohl usednout do trávy a sledovat vystoupení českých a zahraničních umělců, kteří předváděli, co všechno s vlastním tělem dokážou. Třeba tančit na kancelářské židli nebo si z obruče vytvořit imaginárního opilého přítele… Divákům se tajil dech, protože pohupovat se několik metrů od země na laně či na hrazdě úplně bezpečně nepůsobilo… 

Terorista z Barcelony je mezi zastřelenými z Cambrilsu. Obětí teroristického útoku je 14

Číst článek

Než však začalo vystoupení divadelníků z Rwandy a Cirku La Putyka, mnohým pípla na mobilu zpráva, že v Barceloně došlo k tragédii, zemřeli lidé. Při tom pípnutí se dívali na představení, které bylo o střetu kultur a touze i nutnosti je propojit. O takřka dětském odhodlání dávat a těšit se z každé vteřiny (to v případě Rwanďanů) a také o rozpolcenosti Evropanů… 

Ve finále představení celé vydýchané šapitó stálo a tleskalo, z herců i diváků i vlivem letního vedra tekl pot. Diváci i herci byli dojatí, nadšení a prožívali emoci, kterou dokáže vyvolat jen dobré divadlo, a nevadilo jim, že se dá špatně dýchat. 

Možná právě proto jsem se o tomto prožitku rozhodla psát. Byla jsem v publiku pod šapitó, a byť jsem prožívala pěknou emoci, myslela jsem na událost na rušné promenádě La Rambla, kde se střetávají kultury z celého světa a která je symbolem uvolněného setkávání. 

Proto si také dovolím připsat otázku - projekty o sbližování kultur jsou na jedné straně – na druhé stojí skutečnost. Dají se ještě tyto strany spojit?

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme