Strážci galaxie Vol. 2 nepotřebují k úspěchu silný děj. Mají totiž tancující větvičku

Partička intergalaktických superhrdinů se vrací do kin s příslibem nové dávky nejlepších hitů. Komediální stránka má sice tendenci sklouzávat k infantilnosti, zápletka není nic objevného a hluchá místa žehlí větvička s roztomilými kukadly, i tak ale Strážci galaxie nadále platí za nejzábavnější marvelovku a zároveň i nejlepšího propagátora sedmdesátkových hitů.

Praha (Aktualizováno: 16:13 4. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Strážci galaxie Vol. 2 | Foto: Falcon

Od chvíle, kdy jsme vesmírné odpadlíky viděli naposledy, se marvelovská rodinka rozrostla o několik významných hráčů. Pokus odklonit sérii od dramatu více ke komedii zopakoval Paul Rudd v roli prťavého hrdiny Ant-Mana, hranice vší reality prozkoumal v halucinogenním akčňáku Benedict Cumberbatch jako Doctor Strange a v rámci vlastních seriálů se postupně představili členové chystaných The Defenders.

Uteč jako černošská noční můra. Debut Jordana Peela zakládá horor na společenské satiře

Číst článek

Jejich existence se ale strážců nijak nedotkla. Ti totiž stále žijí v roce 2014, kde se dokola přehrávají pecky z Peterova (Chris Pratt) walkmana, Gamora (Zoe Saldana) nadále řeší sourozenecké vztahy s Nebulou (Karen Gillanová), Rocket (Bradley Cooper) má příliš velké ego na mývala, Groot (Vin Diesel) prožívá svůj obnovený životní cyklus jako malá větvička a Drax (Dave Bautista) srší necitelnými narážkami na všechny ve svém okolí.

Není to sice idylická rodinná pohoda, ale je to stále v jistém smyslu rodinná pohoda, kterou naruší náhlé zjevení Peterova odcizeného otce. A světě (a celý vesmíre) div se, je jím Kurt Russell a je to dokonce bůh.

Z filmu Strážci galaxie Vol. 2 | Foto: Falcon

Hrdinou nových Strážců galaxie je nepochybně maličký Groot, kterému od minule ještě trochu ubylo z mozkové kapacity. Zatímco jako přerostlý dřevěný poskok budil respekt a možná trochu i rozpaky, v podobě rozzuřené třísky s očima prosícího štěňátka si vedle náklonnosti diváků zabírá i nejlepší scénky.

Dominuje tak třeba výborným úvodním titulkům, ve kterých jednoduše nemá čas dívat se na v pozadí probíhající exploze a souboje, protože je příliš zaměstnaný tancem do nejprofláknutějšího singlu od Electric Light Orchestra.

Z filmu Strážci galaxie Vol. 2 | Foto: Falcon

Režisér James Gunn si ve Strážcích počíná suverénně ve věcech, které se vydařily už v prvním dílu. Ať už jsou to tak mnohdy bizarní průpovídky nezranitelného hromotluka Draxe, bitky prováděné výhradně do hudebních hitovek z minulého století nebo osobitým humorem, který často balancuje na hranici s „co to má sakra být?".

STRÁŽCI GALAXIE VOL. 2
akční sci-fi
USA, 2017, 136 min
Režie: James Gunn
Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Michael Rooker, Karen Gillanová
Hodnocení: 65 %

Když se to tak vezme, skoro ani nezáleží na tom, že je více než dvouhodinový snímek postavený na přímočarém příběhu. Všechno totiž šlape naplno v oblastech, které zaručí, že si divák odnese z projekce zážitek. Soundtrack je natřískaný až po obal, baby Groot (mimochodem osobně nadabovaný Vinem Dieselem do přibližně 15 jazyků) představuje roztomilost samotnou a film rozvíjí v akčňácích mnohdy opomíjenou věc – motivace jednotlivých postav. Zejména pro fanouškovské uspokojení navíc po konci filmu následuje dokonce pět krátkých scén.

Potvrdí se také šťastná ruka ve výběru obsazení. Většího prostoru se dostane bratru Jamese Gunna Seanovi, který se sice v roli poskoka Kraglina příliš neprosadí, ale aspoň pronese hrstku vtípků. Což vlastně nevadí, protože mu stejně všichni budou říkat Kirk z Gilmorových děvčat. Ve snímku se také tradičně mihne několik cameo rolí, které spíš než významný zásah do děje přinesou akorát krátké zavýsknutí z publika - a lehké obavy z možných spin-offů.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme